V registru dlužníků můžete být i několik let po zaplacení dluhu
článek byl přidán: 03.03.2016 Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.Být na seznamu některého z působících registrů dlužníků může být příčinou mnoha problémů v budoucnosti. Každá banka a každý seriózní nebankovní poskytovatel půjček totiž do registrů nahlíží a na základně získaných informací posuzují každého ze žadatelů o půjčku. Stačí jeden jediný malý problém se splácením půjčky před několika lety a jinak spolehlivý člověk odejde z banky s prázdnou.
Jak registry dlužníků fungují?
Registry dlužníků neboli také úvěrové registry nejsou žádnou českou výjimkou. Najdeme je v každé moderní zemi s tím, že mohou fungovat lehce odlišně. Princip je však všude stejný. Hlavním úkolem registrů dlužníků je shromažďování informací týkající se klientů bankovních i nebankovních finančních společností a jejich vztahu ke svým závazkům.
Jaké informace lze z registru dlužníků zjistit?
- Identifikační údaje klienta
- Údaje o jeho bonitě (tj. schopnost splácet)
- Souhrn všech závazků
- Seznam věřitelů
- Úvěrová historie
- Soupis dluhu po splatnosti
Registry dlužníků tedy mohou obsahovat a obsahují informace o tom, jak klienti splácí své závazky. Tyto informace jsou důležité pro bankovní i nebankovní poskytovatele. Na jejich základě totiž snadno zjistí, jak je žadatel o půjčku solventní či naopak, a mohou žádost o půjčku zavčasu zamítnout. Ačkoliv se to běžným lidem nemusí líbit, registry dlužníků nechrání pouze finanční společnosti před rizikovými skupinami lidí, ale také je samotné před nadměrným zadlužováním.
Pozitivní versus negativní registr
Existují dva typy registru - pozitivní a negativní. Pozitivní registr obsahuje veškeré informace o dlužnících. To znamená, že například bankovní úředník se může dočíst nejen to, že klient své půjčky nesplácí, ale i to, že je splácí v řádném termínu. Takovému klientovi může taková informace pomoci získat lepší podmínky, protože jeho úvěrová historie je pozitivní.
Naopak negativní registr dlužník sdružuje informace pouze o klientech, kteří své závazky nesplácí nebo mají se splácením problém. Tito lidé jsou považováni za vysoce rizikové a seriózní společnosti jim půjčku neposkytnou. Právě tito lidé se velice často obrací na méně solventní společnosti a snadno se tak dostanou do značných finančních problémů, z nichž není snadná cesta ven.
Seznam registrů v České republice:
- Centrální registr úvěrů provozovaný Českou národní bankou.
- Bankovní registr klientských informací (BRKI) je pozitivní registr provozovaný společností Czech Credit Bureau shromažďuje informace o bankovních klientech.
- Nebankovní registr klientských informací (NRKI) rovněž provozuje společnosti Czech Credit Bureau a sdružuje informace o klientech vybraných nebankovních společností. Jedná se zejména o leasingové společnosti splátkového prodeje.
- Sdružení Solus je negativní registr, jenž obsahuje informace především o nebankovních klientech. Nemusí jít pouze o poskytovatele půjček, ale i mobilní operátory, dodavatele energií a další firmy.
Pozor! Registry dlužníků obsahují také informace o neúspěšných žádostech o půjčku. Žadateli, jehož žádost o hypotéku byla v minulosti odmítnutá jednou nebo vícekrát, se další šance na získání hypotéky rapidně snižují.
Jak dlouho trvá výmaz zápisu z registru?
Záznam o úvěrové historii nebývá vymazán ihned. Bohužel. Některé úvěrové registry dokonce nechávají záznam uveřejněný i několik let po jeho úplném splacení. Informace o neúspěšné žádosti o půjčku je v případě NRKI zveřejněna šest měsíců a v případě BRKI dvanáct měsíců. U poskytnutého dluhu, u něhož byl zjištěn problém se splácením, činí lhůta v případě BRKI a NRKI čtyři roky a v případě sdružení Solus tři roky po uhrazení dluhu. Klient samozřejmě může požádat o vymazání zápis dříve. Je však otázkou, nakolik této žádosti vyjde vstříc konkrétní registr dlužníků.
TIP: Chcete se vyhnout potížím se splácením půjčky? Půjčky si berte s ohledem na své finanční možnosti a volte pouze mezi ověřenými poskytovateli. Bezpečnou půjčku vám nabízíme na Půjčky.cz!