Aktuality

Nárok na kompenzační bonus mají vedle OSVČ také společníci malých s. r. o.

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

500 Kč denně, celkem až 44 500 Kč pro společníky s. r. o.

Nový dotační program určený pro společníky malých s. r. o. má podobná pravidla a podmínky jako Pětadvacítka pro OSVČ (program má již vládou schválené pokračování). Program spravuje a peníze vyplácí Finanční správa, které žádosti o bonus začne přijímat poté, co schválený zákon nabude účinnosti. Návrh musí nejprve schválit Poslanecká sněmovna a poté Senát. Výše příspěvku činí 500 Kč za den a celkem tak může žadatel za období od 12. března až do 8. června 2020 získat až 44 500 Kč.

Společníci malých s.r.o. se nachází v podobné situaci jako OSVČ

Státní příspěvek je určen primárně pro menší společnosti s.r.o., jejichž činnost byla významně zasažena pandemií koronaviru a s ním souvisejících krizových opatření podobně jako v případě drobných živnostníků a podnikatelů. „Jejich podnikání se totiž často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová. V České republice je evidováno cca 300 000 s. r. o., z těch je předpoklad, že žádost podá až 200 000 z nich. V případě žádosti o plný bonus ve výši 44 500 Kč by měl stát vyplatit cca 9 miliard Kč.

Kompenzační bonus není určen pro “mrtvé schránky”

Finanční pomoc mohou využít aktivní společníci ve vedení malých s.r.o., nikoliv firmy jako takové nebo pasivní investoři. Pokud je žadatel veden jako společník ve více firmách, nárok na podporu v nouzi může vznést pouze jednou.

Kvůli eliminaci “mrtvých schránek” bylo nutné dle slov ministryně zdravotnictví zavést časový, rezidenční a příjmový test. Hlavním účelem testu je ověřit, zda je žadatelem aktivní společnost schopna prokázat minimální výši obratu. 

3 hlavní podmínky snižující riziko “mrtvých schránek”:

  1. Žádající společnost s.r.o. je povinna prokázat minimální obrat alespoň 180 000 Kč za rok 2019 nebo předpokládaný obrat ve stejné minimální výši pro rok 2020 nebo 2021.

  2. Společnost s.r.o. musí být daňový rezident v České republice, Evropské unii či Evropském hospodářském prostoru.

  3. Žadatel musí být aktivním společníkem firmy s.r.o. ke dni 12. března 2020.

Ostatní podmínky pro získání kompenzačního bonusu:

  • V případě s.r.o. se dvěma společníky mohou o podporu žádat oba společníci.

  • O bonus může žádat firma s více než dvěma společníky pouze tehdy, jedná-li se o společníky v příbuzenském vztahu.

  • Žádající společník nesmí být zaměstnancem, jenž se účastní nemocenského pojištění. Výjimku představuje společník zaměstnaný v dané společnosti například jako jednatel.

  • Žádající společník nesmí v daném období na sebe čerpat státní podporu zaměstnanosti (tzv. kurzarbeit).

  • Nesmí se jednat o stejného žadatele, který již požádal o státní podporu jako OSVČ.

  • Nárok na kompenzační bonus nemá společník ve firmě s.r.o., která se během daného období nacházela v úpadku, likvidaci nebo byla nespolehlivý plátce dle zákona o DPH (také nespolehlivá osoba).

podpora pro osvč a s.r.o.

Jak podat žádost o bonus krok za krokem

Nárok na vyplacení bonusu má s.r.o. v případě, že z důvodu pandemie koronaviru nemohl vykonávat podnikatelskou činnosti v obvyklé míře, ale že byla omezená nebo dokonce úplně zastavená. To musí potvrdit v čestném prohlášení, které je součástí žádosti o kompenzační bonus.

Příklady omezení podnikatelské činnosti:

  • omezení či uzavření provozovny

  • péče o dítě žadatele či jeho zaměstnance

  • karanténa žadatele či jeho zaměstnance

  • omezení poptávky po výrobcích či službách

  • omezení dodávek nutných pro výkon činnosti

Pokud společník podmínky splňuje, vyplní online žádost, v níž je nutné identifikovat společnost, uvést bankovní účet a podepsat ji. Vyplněnou žádost lze na příslušný Finanční úřad odeslat prostřednictvím datové schránky, emailem nebo poštou. Žádost je nutné poslat nejpozději 60 dní po skončení tzv. bonusového období.

Štítky: koronavirus | osvč

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality