Program COVID plus nabízí pomoc českým firmám zasaženým koronavirem
článek byl přidán: 27.04.2020 Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.Ministryně financí export považuje za tahouna české ekonomiky
Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že export je tahounem tuzemské ekonomiky, a z toho důvodu je nutné v současné tíživé situaci české vývozce podpořit. Proto EGAP získala další miliardy korun za účelem poskytnutí záruk k úvěrům, které banky poskytují právě těmto velkým exportním firmám, jež byly zasaženy pandemií koronaviru.
EGAP díky tomuto programu získala prostředky a společně se svými kapacitami a know-how může poskytovat záruky úvěrů nejen na provoz, ale také pracovní kapitál a investice. Hlavním cílem programu COVID plus je podpora likvidity podniků orientovaných na export.
Které podniky mají nárok na COVID plus?
Na záruku poskytovanou programem COVID plus dosáhnou společnosti s počtem zaměstnanců 250 a více, jejichž podíl na exportu zboží a služeb činí nejméně jednu pětinu z celkových tržeb z výrobků a služeb a tržbách za prodej zboží za celý rok 2019.
EGAP zajistí úvěry od 5 milionů korun až do stanovené maximální hranice úvěru, která činí 25 % z celkových ročních tržeb z prodeje zboží a služeb za rok 2019. Záruka na úvěry je poskytována na dobu 3 let v případě úvěrů a pracovního kapitálu a 5 let v případě investičních úvěrů. Jistinu úvěru bude EGAP krýt až do výše 80 %. Podíl bank tak bude činit nejméně 20 %.
COVID plus doplňuje programy COVID I a COVID II
Vedle nejnovějšího programu COVID plus běží bezúročný úvěrový programu COVID I a záruční program COVID II určený pro živnostníky a malé a střední podniky, které Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB).
Dosud bylo přijato více než 9 000 žádostí. Aktuálně se připravuje už třetí vlna finanční pomoci pro drobné a střední podnikatele s méně než 500 zaměstnanci, pro kterou bylo vyčleněno dokonce 150 miliard korun. Dále se rozšiřuje prostor pomoci v oblasti pojišťovací činnosti (např. pojištění přímých a nepřímých záruk).