Finanční gramotnost: Začněte děti učit hospodařit s penězi od školky
článek byl přidán: 18.10.2023
Téměř všichni předškoláci hoří nadšením pro dětské hry a rádi se učí novým věcem včetně počítání. Jde o ideální dobu, kdy můžete své děti začít jemně připravovat na nástrahy dospěláckého života, který budou díky dobré znalosti finanční gramotnosti zvládat snáze.
Jak začít s výukou finanční gramotnosti pro děti
Děti se nerodí se znalostí hodnoty peněz, neví, kolik co stojí a že jejich vydělávání je dřina. To by jim měli vhodným způsobem vysvětlit vy - jejich rodiče. Čím dříve začnete děti seznamovat se základy finanční gramotnosti, tím lépe pro ně uděláte.
Začít můžete s tím, že dětem co nejjednodušším způsobem vysvětlíte, co to peníze jsou, kde se berou a jak fungují. Důležité je, aby už v předškolním věku děti pochopily, že utrácení je snazší než vydělávání, a že zatímco některé výdaje se zaplatit musí, jiné útraty jsou jen pro potěšení a zábavu.
Těm nejmenším, které teprve začínají pronikat do světa matematiky, čísel a počtů, prospějí hry, jež zábavným způsobem odhalují složitý svět peněz a hospodaření s nimi. Vzpomínáte například na hry Sázky a dostihy, Monopoly nebo Poštu? Vymyslet si můžete i vlastní hry, fantazii se meze nekladou. Hrajte si s nimi na obchod s hračkami či cukrárnu.
Od kdy má smysl kapesné pro děti
S nástupem do školy můžete pomalu přejít od teorie k praktické výuce. Kapesné pro děti je efektivní způsob, jak děti učit stanovit si priority a rozlišovat mezi tím, po čem touží, co si mohou dovolit utratit a co je důležité. Někteří rodiče s kapesným začínají hned na prvním stupni, jiní doporučuji počkat až na stupeň druhý.
Výši pravidelného přídělu peněz pro dítě volte opatrně, nemělo by to být ani málo, ale ani moc. Buďte jim trpělivými rádci. O penězích se s dětmi bavte otevřeně, nedělejte z rodinných financí záhadu a nekárejte je pokaždé, když své peníze občas utratí za “hloupost”. Chybami se učí také.
Nejprve byste však dětem měli vysvětlit, na co kapesné dostávají a zároveň jim poradit, jak s penězi rozumně nakládat. Že je nemusí ihned utratit, ale mohou si korunku ke korunce střádat na něco zajímavějšího, většího a lepšího. Případně si peníze mohou rozdělit na dvě části, první na okamžitou útratu a druhou do kasičky.
Na druhou stranu nepodlehněte dětským slzám a nedávejte jim další peníze navíc, než jste stanovili. Hospodaření s penězi má svá pravidla a i malé děti rychle pochopí, co se stane, když “vydělané” peníze utratí příliš rychle, a proč je dobré mít našetřeno.
Starším dětem přenechte zodpovědnost za jejich výdaje
Více samostatnosti a přenechání části zodpovědnosti za to, co musí zaplatit a kdy, kolik stojí studium a studijní pomůcky, koníčky, ale také oblečení a jiné výdaje, naučí děti hospodařit s penězi lépe než jakékoliv teoretické vysvětlování a poučky.
Starším dětem můžete založit bankovní účet s debetní kartou, nad kterým budete mít kontrolu. Na účet jim posílejte určitou částku s tím, že bude zahrnovat i peníze na obědy ve školní jídelně, úhradu kroužků a samozřejmě i kapesné na volnu útratu. Vysvětlete jim, jak internetové bankovnictví funguje, naučte je, jak vytvořit platební příkazy atd.
Snažte se, aby děti rozuměly tomu, že v životě není nic zadarmo. Veďte je k tomu, aby byly soběstačné a dokázaly se o sebe postarat. Dospívající děti se nebojte poslat na brigádu, aby poznali, co vydělávání peněz obnáší. Naučte je, že aby si mohly koupit, co chtějí, musí nejprve vynaložit úsilí.