Aktuality

Co jsou úvěrové registry, k čemu slouží a jaké informace vám poskytnou

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Co jsou registry dlužníky a k čemu slouží

Registry jsou databáze shromažďující podrobné informace o platební historii a morálce klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, telekomunikačních společností i dodavatelů energií. Objem a rozsah informací se odvíjí od konkrétního  registru.

Seznam oficiálně uznávaných registrů dlužníků v ČR: 

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)

  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)

  • Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

Nahlédnutím do vybraného registru společnosti zjistí, zda zájemce své závazky splácí řádně či má se splácením potíže a jak obsáhlé. Jeví-li se žadatel jako rizikový, je to pádný důvod k zamítnutí jeho žádosti o půjčku. 

Úvěrové registry ale mohou mít i pozitivní vliv. Je-li platební historie žadatele dobrá, může mu oslovený poskytovatel nabídnout lepší úvěrové podmínky než v případě zájemce s horší bonitou.

Co konkrétně se z úvěrových registrů dozvíte

Do registrů nemusí nahlížet pouze poskytovatelé úvěrů a služeb. Možnost prověřit si svou historii nabízí samotným klientům formou výpisu, který může sloužit například k prokázání bezdlužnosti. Poplatek za zaslání výpisu se dle vybraného registru a formy zaslání pohybuje od 149 Kč do 400 Kč. Rozsah informací se rovněž může lišit dle registru. Jak?

BRKI a NRKI

Obsahují pozitivní i negativní informace, které se týkají finančních závazků klientů vůči bankám (BRKI) nebo nebankovním společnostem (NRKI). Poskytují informace o bankovních i nebankovních půjčkách a průběhu jejich splácení.

CRÚ

Registr spravuje Česká národní banka. Eviduje informace poskytované všemi bankami a pobočkami zahraničních bank, které působí na českém území. Neobsahuje údaje o spotřebitelských úvěrech a hypotéka fyzických osob. Najdete zde informace o úvěrových závazcích fyzických osob, podnikatelů a právnických osob.

SOLUS

Sdružuje banky a úvěrové společnosti, stavební spořitelny, distributory energií i mobilní operátory. Poskytuje negativní záznamy o klientech, kteří se splácením závazkům mají problémy nebo je vůbec nesplácí. Jsou zde evidovány nejen nesplácené půjčky, ale taktéž nesplácené účty za telefon, televizi, internet, elektřinu, plyn a podobně.

V čem jsou rizikové půjčky bez registru

Půjčky bez registru naleznete výhradně v nabídkách některých nebankovních společností. Ačkoliv zní možnost získání půjčky i s negativním záznamem v registru lákavě a jednoduše, může taková půjčka prohloubit již existující finanční problémy.

Registry dlužníků chrání i vás, žadatele, před tím, abyste zbytečně neriskovali předlužení a osobní finanční úpadek. V případě potíže se raději obraťte na neziskové poradny, které vám ochotně a zadarmo pomohou najít vhodnější a bezpečnější řešení.

Štítky: půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality