Co jsou úvěrové registry, k čemu slouží a jaké informace vám poskytnou
článek byl přidán: 15.11.2023 Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?Co jsou registry dlužníky a k čemu slouží
Registry jsou databáze shromažďující podrobné informace o platební historii a morálce klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, telekomunikačních společností i dodavatelů energií. Objem a rozsah informací se odvíjí od konkrétního registru.
Seznam oficiálně uznávaných registrů dlužníků v ČR:
-
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
-
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
-
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
-
Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)
Nahlédnutím do vybraného registru společnosti zjistí, zda zájemce své závazky splácí řádně či má se splácením potíže a jak obsáhlé. Jeví-li se žadatel jako rizikový, je to pádný důvod k zamítnutí jeho žádosti o půjčku.
Úvěrové registry ale mohou mít i pozitivní vliv. Je-li platební historie žadatele dobrá, může mu oslovený poskytovatel nabídnout lepší úvěrové podmínky než v případě zájemce s horší bonitou.
Co konkrétně se z úvěrových registrů dozvíte
Do registrů nemusí nahlížet pouze poskytovatelé úvěrů a služeb. Možnost prověřit si svou historii nabízí samotným klientům formou výpisu, který může sloužit například k prokázání bezdlužnosti. Poplatek za zaslání výpisu se dle vybraného registru a formy zaslání pohybuje od 149 Kč do 400 Kč. Rozsah informací se rovněž může lišit dle registru. Jak?
BRKI a NRKI
Obsahují pozitivní i negativní informace, které se týkají finančních závazků klientů vůči bankám (BRKI) nebo nebankovním společnostem (NRKI). Poskytují informace o bankovních i nebankovních půjčkách a průběhu jejich splácení.
CRÚ
Registr spravuje Česká národní banka. Eviduje informace poskytované všemi bankami a pobočkami zahraničních bank, které působí na českém území. Neobsahuje údaje o spotřebitelských úvěrech a hypotéka fyzických osob. Najdete zde informace o úvěrových závazcích fyzických osob, podnikatelů a právnických osob.
SOLUS
Sdružuje banky a úvěrové společnosti, stavební spořitelny, distributory energií i mobilní operátory. Poskytuje negativní záznamy o klientech, kteří se splácením závazkům mají problémy nebo je vůbec nesplácí. Jsou zde evidovány nejen nesplácené půjčky, ale taktéž nesplácené účty za telefon, televizi, internet, elektřinu, plyn a podobně.
V čem jsou rizikové půjčky bez registru
Půjčky bez registru naleznete výhradně v nabídkách některých nebankovních společností. Ačkoliv zní možnost získání půjčky i s negativním záznamem v registru lákavě a jednoduše, může taková půjčka prohloubit již existující finanční problémy.
Registry dlužníků chrání i vás, žadatele, před tím, abyste zbytečně neriskovali předlužení a osobní finanční úpadek. V případě potíže se raději obraťte na neziskové poradny, které vám ochotně a zadarmo pomohou najít vhodnější a bezpečnější řešení.