Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?
ZobrazitS příchodem podzimní vlny pandemie koronaviru byl od 5. října 2020 schválen nouzový stav a přijata řada krizových opatření. Na jejich základě byla zakázána či omezena činnost některým subjektům, a tak vláda připravila programy pro podporu firem, živnostníků, ale i běžných občanů, kteří se mohou dostat do finančních potíží. Jaký balíček opatření si vláda připravila pro podporu podnikatelů a zaměstnanců během druhé vlny epidemie koronaviru?
ZobrazitPřed dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.
ZobrazitOSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.
ZobrazitMinisterstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.
ZobrazitMinisterstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.
ZobrazitPomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.
ZobrazitMinisterstvo financí ve spolupráci s Finanční správou připravilo přímý kompenzační program “Pětadvacítka” určený pro OSVČ postiženými preventivní nařízeními a omezeními v souvislosti s koronavirem. Zákon byl parlamentem schválen 9. dubna 2020 a ve stejný den byl zahájen příjem žádosti. Kdo má na příspěvek ve výši 25 000 Kč nárok a jak o něj požádat?
Zobrazit