Aktuality

Stávají se Češi finančně zodpovědnějšími?

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Nejvíce si Češi oblíbili krátkodobé půjčky a úvěry, které nejčastěji využívají na koupi elektroniky, zaplacení nečekaných výdajů či dovolených. V uplynulém roce si krátkodobou půjčku do výše až 15 000 korun vzalo 2,5 milionu Čechů. Své závazky však splácí řádně a výrazně rychleji. Ze statistik vyplývá, že v roce 2012 dokonce Češi zaplatili na splátkách více, než si půjčili.

Ředitel nebankovního registru klientských informaci CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau Jiří Rajl si situaci vysvětluje tím, že Češi si nyní uvědomují více možná rizika a hrozbu exekuce. K půjčkám a jejich splácení proto přistupují mnohem zodpovědněji.

Na zlepšení situace se také podílí přístup bank ke svým klientům, které jsou v případě problémů mnohem ochotnější tyto situace řešit. „Dochází k poměrně velkému počtu refinancování úvěrů, dochází ke změně splátkového kalendáře, například ke snižování splátek nebo prodlužování splátek,“ vysvětlil dále Jiří Rajl.

Zuzana Pečená z bankovního registru klientských informací CBCB - Czech Banking Credit Bureau tuto teorii také potvrzuje a tvrdí, že Češi jsou více a více svědomitější. „Vysvětlujeme si to tak, že více přemýšlí nad tím, jestli si vezmou úvěr zrovna na dovolenou nebo na nějaké běžné spotřební zboží. Více nad tím uvažují, celkově se zadlužují zodpovědněji,“ uvedla.

Na výši dluhu českých domácností se nejvíce podílí úvěry na bydlení

Dluh českých domácností každým rokem narůstá. V loňském roce vzrostl celkem o 107 miliard korun. Největší část však tvoří úvěry na bydlení. „Z celkového objemu 1 480 miliard korun tvoří hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření 1 122 miliard korun. Úplně největší část tady z toho dluhu mají obyvatelé ve věku 30 až 44 let. Češi si daleko více berou úvěry na bydlení a financují svoji bytovou potřebu a daleko méně zvažují úvěry krátkodobé na spotřebu nebo hotovostní úvěry,“ vysvětlil Jiří Rajl, ředitel nebankovního registru klientských informací.

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality