Aktuality

Osobní bankrot jako nástroj, který vás zbaví dluhů

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Na půjčky přesně sedí známé lehce upravené pořekadlo “půjčky jsou dobrý sluha, ale špatný pán”. Díky půjčkám si lze koupit cokoliv bez nutnosti vlastních peněz. Vše je bezproblémové a sluníčkové avšak pouze do doby, kdy splácení půjček přeroste dlužníkovi přes hlavu, respektive přes jeho příjmy.

V tuto chvíli začínají dlužníci panikařit a zamotávají se do dluhů stále hlouběji. Berou si další a další půjčky, aby zaplatili původní půjčky. Nové půjčky však nezískají od seriózních poskytovatelů, ale od různých pochybných úvěrových firem, jež si účtují doslova lichvářské úroky a další poplatky navíc. Nakonec začnou chodit upomínky, obsílky, soudní výzvy, až jednoho dne na dveře zaklepe nezvaný exekutor. Jak se této situaci vyhnout?

Pro koho je osobní bankrot určený?

Ponechme stranou diskusi o tom, jak se vyhnout dluhové pasti, a soustřeďme se na kritickou situaci v podobě již hrozícího úpadku. Mnoho lidí se mylně domnívá, že osobní bankrot je procházka růžovým sadem. Myslí si, že stačí předstoupit před soud a s patřičně kajícným výrazem se doznat ke svým chybám a dluhům. Očekávají, že jim soud vše odpustí. Tak snadné to však není.

O osobní bankrot lze požádat pouze tehdy, je-li dlužník v prodlení se splácením více než 30 dní, a je dlužný nejméně dvěma různým věřitelům. Dlužník, jemuž bude osobní bankrot schválen, musí být zaměstnaný a musí být schopen do 5 let uhradit 30 procent všech dluhů.

Co je insolvenční zákon a insolvenční rejstřík? 1. ledna 2008 vešel v platnost insolvenční zákon č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení. Tento zákon mimo jiné definuje způsob řešení úpadku fyzických osob - občana, obchodní společnosti, nadace, občanského sdružení družstva či obchodní společnosti. Seznam dlužníků a insolvenčních správců a informace o průběhu insolvenčních řízení lze najít v tzv. insolvenčním rejstříku.

10 kroků, jak se zbavit dluhů

1. Znáte své dluhy

Spočítejte veškeré své dluhy, celkovou dlužnou částku a součet pravidelných měsíčních splátek. Ke všem dluhům najděte veškerou dokumentaci, kterou máte. Budete ji u soudu potřebovat.

2. Máte v úmyslu své dluhy řádně splatit

Reálná hrozba úpadku si vyžaduje poctivý a upřímný přístup. Soudy povolí osobní bankrot pouze osobám, které projeví poctivý záměr se svými dluhy vypořádat. Dlužníkovi, který nebude podmínky splňovat, nebude oddlužení povoleno a bude na něj vyhlášeno exekuční řízení.

3. Podejte žádost o osobní bankrot

Žádost je nutné podat na příslušném krajském úřadu a musí obsahovat nejen seznam všech dluhů a věřitelů, ale také okolnosti úpadku. Dlužník je povinen popsat svou situaci a to, jak a proč se do ní dostal.

4. Vyčkejte na rozhodnutí soudu

Soud si kromě žádosti vyžádá také další dokumenty - přehled příjmů a soupis movitého majetku, souhlas manžela/ky, potvrzení o zaměstnání, apod. Na základě všech dokumentů posoudí žádost a osobní bankrot buď zamítne, nebo schválí.

5. O způsobu splacení rozhodnou věřitelé

V případě schválené žádosti soud vyhlásí osobní bankrot a svolá schůzi všech věřitelů. Ti rozhodnou, jakým způsobem dojde ke splácení oněch 30 procent z celkového dluhu. Možné jsou dva způsoby - rozprodáním movitého majetku nebo formou pravidelných splátek strhávaných z příjmu po dobu 5 let.

6. Jste ochotni žít z minimální mzdy

Častěji se využívá způsobu druhého. Pro dlužníka to znamená náročných pět let života s velkými finančními omezeními. Příjmy se po odečtení splátek smrsknou na pouhé životní minimum.

7. Čeká vás neustálý dohled

Aby proces oddlužení probíhal dle pravidel, je dlužníkovi přidělený insolvenční správce ze seznamu ministerstva spravedlnosti. Jeho úkolem je dohled nad plněním oddlužovacího plánu.

8. Po pěti letech vám bude prominut zbytek dluhu

Teprve poté, co dlužník uhradí slíbených 30 procent z celkového dluhu, mu soud promine zbytek. Pokud však dlužník svůj oddlužovací plán nesplní, bude osobní bankrot zrušen a může na něho být poslána exekuce.

9. Soud může dlužníka osvobodit i dříve

Soud má možnost dlužníka osvobodit, ale pouze tehdy, pokud nebude schopen splatit 30 dluhů ne vlastní vinou. Podmínkou je, aby věřitelé obdrželi více než při případném vypořádání konkurzem.

10. Sledujte insolvenční rejstřík

Dlužník má právo a je v jeho zájmu sledovat průběh svého procesu v insolvenčním rejstříku, jehož prostřednictvím mu budou zasílány některé dokumenty a písemnosti.

Po pěti letech můžete opět začít žít normální život. Poučený člověk už by si měl do budoucna dávat pozor. "U opakovaně předlužených osob bude záležet na soudu, zda dlužníkovi povolí opakované oddlužení. Soud v takovém případě má možnost návrh na oddlužení zamítnout," upozorňuje věčné dlužníky Jakub Stadler, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

TIP: Možnost porovnání bezpečných a ověřených půjček on-line a veškeré informace ze světa finančnictví na vás čeká na Půjčky.cz.

Štítky: insolvenční rejstřík | insolvenční zákon | oddlužení | osobní bankrot | půjčky | půjčky online

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality