Aktuality

Nabídka bankovních účtů pro seniory je omezená

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Mnozí senioři i přes pokročilý věk využívají všech možností, které jim současný moderní svět nabízí. Senioři jsou stále více aktivní a rozhodně si pro důchod nechodí pouze na poštu. Znají a umějí používat internet, a leckdy si kromě důchodů dokáží přivydělat. Není neobvyklé, že využívají i řadu finančních produktů. Některé banky proto nabízí produkty seniorům přímo na míru.

Bankovní účty pouze pro seniory

Na českém trhu existují tři banky, v jejichž produktové nabídce mají také specializovaný bankovní účet pro seniory - ERA, Česká spořitelna a Komerční banka. Ostatní banky argumentují tím, že aktuálně nabízené účty jsou poskytovány s nízkým až nulovým poplatkem. Vymýšlet další účty určené pouze vybraným skupinám obyvatel jim proto přijde zbytečné.

Bankovní účty pro seniory zahrnují základní služby, mezi které patří zejména poplatek za vedení účtu, příchozí a odchozí platby a výběry z bankomatů v ČR. Česká spořitelna a Komerční banka navíc nabízí další slevy či akční balíčky služeb. Je pravda, že pokud senior využívá pouze základní služby (zasílání starobního důchodu, zadávání plateb přes internet či bezhotovostní platby) pak si senior může vybírat z běžné nabídky osobních účtů.

O tom, že specializované účty nenabízí nic extra, svědčí i názory a zkušenosti konkrétních uživatelů. Například paní Jana ve svém věku 71 let využívá svůj běžný účet od Komerční banky velmi aktivně a to včetně internetového bankovnictví. Specializovaný účet to však není.

Podobně je na tom pan Ivo, který má u České spořitelny založený běžný účet, termínovaný účet a dokonce investiční fondy. “Jsem dlouhodobě u České spořitelny, měnit účet nebudu, i když nákladů jsem si vědom. Pro platby používám debetní kartu a také telefonní bankovnictví. V tomto roce jsem zrušil kontokorent, protože jsem ho během deseti let využil maximálně třikrát,” říká pan Ivo, kterému je 84 let.

Porovnání výše poplatku za veden specializovaného a klasického běžného konta:

Banka Era osobní účet pro seniory a handicapované Osobní účet České spořitelny pro seniory Komerční banka Můj Účet - Senior Air Bank  Běžný účet
Poplatek za vedení účtu 8 Kč 59 Kč 68 Kč 0 Kč


Z tabulky je patrné je, že seniorům se vyplatí mít sjednaný klasický běžný účet s nulovým poplatkem. Pokud by však trvali na specializovaném, mohou počítat s běžnými službami. K účtu dostanou platební kartu, v některých případech i bezkontaktní nálepku a v ceně měsíčního poplatku mívají určitý počet výběrů z bankomatů a zpravidla veškeré příchozí a odchozí platby. Samozřejmou součástí je internetové a telefonní bankovnictví.

Úvěrové produkty pro seniory

Rostoucí věk má v oblasti financí řadu nevýhod. Jsou pro banky a úvěrové společnosti rizikovější skupinou a klientů, a proto mívají odlišné podmínky u úvěrových produktů. Senior si tedy půjčku vzít může, musí však počítat s kratší dobou splatnosti. Věkovou hranicí pro tyto případy bývá 70 let, výjimečně může být hranice splatnosti úvěru posunuta na 72 až 75 let. V takovém případě však banka trvá na zajištění kvalitním životním pojištěním.

Problém nebývá s menšími půjčkami v řádu několika málo tisíc korun. Problém však nastává u vysokých půjček. V takovém případě je považováno například zajištění nemovitostí, což může být velmi rizikové. Senior tímto způsobem může lehko přijít o střechu nad hlavou.

TIP: Hledáte výhodnou půjčku? Na Půjčky.cz si můžete porovnat nejlepší půjčky na českém trhu!

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčka | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčka přes internet | půjčky před výplatou

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality