Kurzy finanční gramotnosti: Pomohou nebo je to dalších chyták na peníze?
článek byl přidán: 15.04.2016 Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.Možná patříte mezi lidi, kteří neznají finanční problémy. Sice nevyděláváte žádné miliony, právě naopak. Peníze na to, co opravdu potřebujete, si však vyděláte. A pokud toužíte po něčem, na co nemáte, prostě si to nekoupíte. Ve svém okolí však zároveň pozorujete známé, kteří si na finanční potíže ztěžují neustále. Přesto nestále chodí s novým telefonem a jezdí na drahé dovolené? Kde na to tedy berou peníze? Co mají říkat sousedi, kteří se svými nízkými platy stěží utáhnou nájem a uživí dvě malé děti?
Rozdíl mezi nezadluženým a zadluženým člověkem totiž spočívá v tom, jak dokáže zvládat své emoce a potřeby. Člověk nemusí vydělávat velké peníze, a přesto se může mít dobře a nemít zbytečné dluhy. Jeho potřeby jsou skromné a jednoduše utrácí peníze za to, na co má. Dokáže se správně sestavit rodinný rozpočet tak, aby výdaje nepřevyšovaly příjmy, a dokonce mu ještě nějaké peníze zbyly na horší časy.
Naproti tomu typicky představitel chronického dlužníka své potřeby a emoce nedokáže a často ani nechce krotit. Nemá-li peníze, jednoduše si je půjčí. Chce-li něco dalšího, opět si půjčí. Zpočátku své dluhy splácí bez problémů, časem však dluhy nabydou takových rozměrů, že končí veškerá sranda. Roztáčí se dluhová spirála bez konce.
Většina Čechů neumí zacházet se svými vlastními penězi
Toto je jen malý příklad lidí, kteří kolem nás žijí a potýkají se s různými finančními situacemi. Bohužel však narůstá počet těch, kteří svou situaci nezvládají a nakonec se zadluží tak, že skončí v exekuci. Za příčinu těchto problémů bývá jedním hlasem označována nízká finanční gramotnost. Tento názor potvrzují statistiky, podle kterých nejvíce zadlužených osob má nízké nebo dokonce žádné vzdělání.
Rychlému nárůstu zadlužení si všimla i česká vláda, která se rozhodla zasáhnout, a proto rozjela program Národní strategie finančního vzdělávání. Jejím smyslem je právě zvýšení finanční gramotnosti, kterou definovala jako „soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana, nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace“.
V souvislosti s tím se finanční gramotnost objevila mezi předměty vyučovaných na školách a na nejrůznější kurzy pro dospělé. Mohou tyto kurzy situaci opravdu zlepšit a zastavit tak míru zadlužení u českých domácností? Myšlenka vzdělávat lidi ve finanční gramotnosti a naučit je zacházet s penězi je to dobrá. Bohužel však narazí na zúžený a velice zjednodušený pohled vyučujících. Ti požadují přesně dané učební osnovy a učebnice, namísto toho aby zapojili vlastní rozum a svým žáků vštípili hlavním myšlenkové postupy finančně gramotné osoby.
Dokáže kurz finanční gramotnosti změnit myšlení člověka?
Je v tomto směru dobrovolný kurz finanční gramotnosti odlišný? Naučí vás něco navíc? Je pravda, že účastníci kurzů získají všeobecné znalosti o penězích a hospodaření s nimi. Seznámí se s různými finančními produkty, naučí se různé finanční pojmy a dokonce si dokáží spočítat úroky. Co jim však nakonec zabrání v tom, aby opět nepodepsali nevýhodnou půjčku?
Kurzy sice poskytnou obecné informace, změnit lidské myšlení od základu ale tak snadné není. Finanční gramotnost totiž není o znalostech, ale právě o myšlení. A v tomto směru se ještě máme hodně, co učit. Kurzy by proto neměly být pouze jednostrannou přednáškou o tom, jak bychom měli s penězi v ideálním případě zacházet, ale měly by se snažit v lidech rozvíjet a podporovat jejich vlastní myšlení. Vhodným způsobem jsou různé stolní hry, sestavování investičních plánů, osobních rozpočtů, zakládání investičních fondů či realizace drobného podnikání.
Láká vás svět financí a chtěli byste vědět více? Sledujte Osobní finance na Půjčky.cz a svět financí pro vás přestane být jednou velkou neznámou.