Aktuality

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby. Zdraží půjčky?

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Není to tak dávno, co jsme se začali radovat, že úrokové sazby u komerčních úvěrů klesají a začínají se přibližovat zemím EU. To se však pravděpodobně změní. Důvodem je navýšení základní úrokové sazby bankovní radou České národní banky na 0,25 %, které byla od roku 2008 až doposud 0,5 %.

Růst základní úrokové sazby je žádoucí

V roce 2008 dosáhla nejvyšší úrovně 3,75 %. Od té doby úroková sazba klesala. Poslední změny se konaly v listopadu 2012, kdy byla naposledy snížená na 0,5 %. Česká národní banka však tvrdí, že navýšení bylo žádoucí. Není jediná, kdo tento názor zastává.

"Postupný růst sazeb je v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," uvedl například Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

O zvýšení základní úrokové sazby rozhodl bankovní rada jednomyslně. Účastnilo se jí šest členů ze sedmi, přičemž všichni souhlasili. Nepřítomen byl pouze viceguvernér Mojmír Hampl. Zvýšení úrokové sazby veřejnosti oznámil guvernér Jiří Rusnok ihned po zasedání bankovní rady na tiskové konferenci.

Půjčky zdraží, ekonomika pokvete dál

Sazby stanovené Českou národní bankou mají vliv i na spotřebitelské půjčky, hypotéky i bankovní vklady. Podle finančních odborníků vyšší sazba nejvíce ovlivní hypotéky, které mírně zdraží. Na spotřebitelské úvěry by mělo mít zvýšení sazeb mírnější dopad. Mírný dopad však stále znamená zdražení, byť mírné. Levnější půjčky nás v blízké budoucnosti rozhodně nečekají, přičemž ke zdražování má dojít již ve třetině letošního roku..

Dobrá zpráva se týká ekonomického růstů, který má pokračovat také v letošním roce. Česká národní banka hovoří o 3,6 % a v dalším roce o 3,2 %. V souvislostí s tím Česká národní banka snížila odhad vývoje inflace na 1,9 % a v příštím roce 1,8 %. K dvouprocentní hranici se přitom přiblíží až na počátku příštího roku 2018.

 

Jiří Rusnok z České národní banky zároveň nepotvrdil, že by v dalších dvou letech nemělo dojít k dalšímu zvyšování úrokový sazeb. "Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záviset i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno dalším vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové," uvedl na stejné tiskové konferenci.

Hlavní analytik ze společnost Cyrrus Lukáš Kovanda se nechal slyšet, že krok České národní banky bude mít pozitivní důsledky. "Příznivé je i znatelné navýšení odhadu růstu ekonomiky. Česká národní banka je v tomto svém odhadu optimističtější než tradičně konzervativnější ministerstvo financí. Česká národní banka však svým odhadem předčí i další ať už tuzemské, nebo mezinárodní instituce," sdělil médiím.

 

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality