Aktuality

Banky ruší poplatky za vedení bankovních účtů. Poplatky si naúčtují jinde

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

V minulých letech se kolem poplatků za vedení běžných účtů vedla vášnivá diskuse. Banky argumentovaly ve prospěch poplatků, zákazníci však zaujali odmítavý postoj. V momentě, kdy se na trhu začaly objevovat moderní internetové banky s novinkou v podobě bezpoplatkové politiky, začali zákazníci velkých bank ve velkém přestupovat právě k nim.

Aby se tradiční banky udržely na špici, musely se přizpůsobit. Nyní se poplatky za vedení běžných účtů stávají minulostí. Banky tímto rokem přišly až o několik stovek milionů až miliard korun. Například Česká spořitelna uvádí, že zrušením poplatků u věrných zákazníků přišla o 439 milionů za rok. Komerční banka podle vlastních slov poskytuje běžný účet zdarma 80 procentům svých zákazníkům, čím přichází téměř o jednu miliardu korun. Účty zdarma zavadí také UniCredit, Raiffeisenbank, GE Money bank a další.

Nevyužíváte kontokorent? Nevadí, i tak za něj zaplatíte

Může se zdát, že banky tímto krokem vychází vstříc svým zákazníkům. Skutečnost je bohužel jiná. Ztrátu zisku vyplývající z poplatků za vedení běžných účtů si jednoduše vynahradí zvýšením poplatků u jiných služeb nebo zavedením nových služeb a produktů. Například mnohé banky si účtují poplatek za kontokorent i v případě, že jej zákazník nevyužívá.

INFO: Kontokorent je standardní bankovní služba, která je nabízená k běžnému účtu. Zřízení bývá zdarma a zákazníkovi banky umožňuje opakované čerpat peníze “do mínusu” tehdy, nemá-li na něm dostatek vlastních prostředků. Kontokorent je vhodným nástrojem k překonání krátkodobého nedostatku financí. Úroková sazba je však poměrně vysoká a pohybuje se od 8,3 do 21,99 procenta. Proto není vhodné jej využívat k financování dlouhodobých investic.

Kontokorent tedy umožňuje zákazníkovi banky opakovaně využívat peníze, které nejsou jeho. Domluvenou částku má k dispozici na běžném účtu a za čerpané prostředky platí dohodnutý úrok. Desítky korun však zaplatí i tehdy, když peníze nevyužije. Do podobné situace se dostala čtenářka paní Irena z Prahy, která si ke svému běžnému účtu u Expobank zřídila kontokorent. „Kontokorent jsem využívala již několik let. Brala jsem jej jako finanční rezervu a občas jsem jej využila. Splácím leasing za auto a hypotéku a jsou měsíce, kdy je můj rozpočet více napjatý,” vysvětluje.

Na počátku letošního roku jí však banka naúčtovala 30 korun i přesto, že kontokorent nevyužila. Dle nového ceníku se jednalo o poplatek “za rezervaci zdrojů v případě nečerpání kontokorentního úvěru”. Paní Ireně přišel tento poplatek neoprávněný, a proto kontokorent raději zrušila. Proč by měla platit poplatek za službu, kterou nevyužila?

Expobank samozřejmě tvrdí, že činí oprávněně. „Banka přistoupila k zavedení tohoto poplatku kvůli optimálnímu krytí nákladů, které jsou spojeny s rezervací těchto zdrojů pro klienty na mezibankovním trhu. O této změně sazebníku, ke které došlo od 1. ledna letošního roku, byli klienti předem informování, a to dva měsíce před počátkem jeho platnosti. V tomto období si klient mohl zvážit, zda produkt bude i nadále využívat. Pokud již nemá zájem o jeho využití, může ho bezplatně zrušit,“ vysvětluje zavedení nového poplatku Alena Nováková z Expobank.

Expobank není jedinou bankou, která si poplatek za nevyužití kontokorentu účtuje. Podobný poplatek si za určitých podmínek účtují také Era (19 Kč měsíčně, pro zákazníky do 26 let zdarma), Fio banka (100 Kč ročně) a GE Money bank (29 Kč měsíčně). Ostatní banky buď kontokorent vůbec nenabízí (Air Bank, Citibank a Equa bank) nebo je poskytují zdarma (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, mBank, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank a Zuno).

TIP: Nejste si jistí, zda je váš běžný účet opravdu výhodný? Na stránkách Půjčky.cz najdete nejen možnost porovnání půjček, ale také návody a inspiraci, jak své osobní finance dát do pořádku.

Štítky: bankovní poplatky | finance | kontokorent | osobní finance | půjčky online | srovnání běžné účty

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality