Bankovní účet pro Čechy i cizince
článek byl přidán: 15.12.2015 V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.Nová evropská směrnice se bude týkat všech zemí, které jsou členy Evropské unie, a bude tedy přenesená také do českého právního řádu. Podle této směrnice si bude moci sjednat bankovní účet každý, kdo legálně pobývá na území ČR. Vztáhneme-li to k současnému dění, bankovní účet bude právem i lidí žijících v uprchlickém táboře. To není dnes možné, i když některé banky tvrdí, že ano.
„Bude-li žadatel o azyl pobývat na území České republiky v souladu se zákonem upravujícím pobyt cizinců, pak bude mít nárok na základní platební účet,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí a dodává: “Všichni žadatelé o základní platební účet budou muset rovněž splňovat požadavky legislativy proti praní špinavých peněz. Bez splnění těchto požadavků nepůjde základní platební účet zřídit“.
K založení účtu stačí „jen“ dva doklady totožnosti
Základní podmínkou pro zřízení bankovního účtu v Česku jsou dva platné doklady totožnosti, které musí žadatel předložit. Pro českého občana je to snadné. Stačí si připravit občanský průkaz a k tomu řidičský průkaz nebo cestovní pas a může ihned vyrazit do banky. V případě zde žijících cizinců je potřeba cestovní pas a povolení k přechodnému či trvalému pobytu.
Pro cizince, který zde žádá o azyl, to tak jednoduché není. Vzhledem k tomu, že cestovní pas odevzdávají v táboře, nemají dostatek dalších dokladů, které by mohli v bance předložit. “Většina bank vyžaduje dva doklady totožnosti s fotografií. Problémem je, že žadatelé o azyl odevzdávají pas, takže by museli mít ještě řidičský průkaz a další doklad, což je značně limituje,“ poukazuje na nedostatky Pavel Duba, vedoucí sociálního oddělení z neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.
Podle aktuálních dat žádá o azyl v České republice zhruba tisíc lidí pocházejících z Ukrajiny, Kuby a Sýrie. Právo založit si bankovní účet by mělo těmto lidem postižených válkou v jejich rodných zemích usnadnit start do nového života a ulehčit jim běžný finanční styk. Převážná část zaměstnavatelů totiž požaduje bankovní účet, na který zasílá zaměstnancům pravidelnou výplatu.
Cizinci mají větší šanci u mladých bank
Problémy mívají cizinci všeobecně a to zejména u tradičních bank. Vstřícnější postup mají některé progresivní banky, které na český finanční trh vstoupily v uplynulých pěti letech. „I když tu lidé azyl dostanou nebo tu mají dlouhodobý, trvalý či přechodný pobyt, tak u tradičních bank mají stále spíše problém si účet a další finanční služby vyřídit. Častěji uspějí u menších a progresivnějších bank než u těch zavedených,“ říká Pavel Duba.
Česká spořitelna plánuje koncept “sociální banky”
Novou šancí pro cizince by mohla být Česká spořitelna, největší retailová banka v Česku. Ta momentálně pracuje na novém a zcela odlišném konceptu banky. Česká spořitelna by se chtěla v příštím roce prezentovat také jako sociální banka, nabízející produkty i pro menšinové skupiny.
„Do budoucna uvažujeme o nabídce pro marginalizované skupiny ohrožené chudobou, kam by mohli spadat i někteří azylanti, ale zatím jsme ve stádiu příprav a nemůžeme být konkrétní,“ přibližuje novou představu Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny. V tuto chvíli se jedná o jedinou známou banku, která něco podobného alespoň připravuje.
TIP: V českém bankovnictví se chystají změny určené především pro cizince. Zajímá vás, jak to dopadne? Sledujte Půjčky.cz a vše se dozvíte včas.