Aktuality

Bankovní účet pro Čechy i cizince

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Nová evropská směrnice se bude týkat všech zemí, které jsou členy Evropské unie, a bude tedy přenesená také do českého právního řádu. Podle této směrnice si bude moci sjednat bankovní účet každý, kdo legálně pobývá na území ČR. Vztáhneme-li to k současnému dění, bankovní účet bude právem i lidí žijících v uprchlickém táboře. To není dnes možné, i když některé banky tvrdí, že ano.

„Bude-li žadatel o azyl pobývat na území České republiky v souladu se zákonem upravujícím pobyt cizinců, pak bude mít nárok na základní platební účet,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí a dodává: “Všichni žadatelé o základní platební účet budou muset rovněž splňovat požadavky legislativy proti praní špinavých peněz. Bez splnění těchto požadavků nepůjde základní platební účet zřídit“.

K založení účtu stačí „jen“ dva doklady totožnosti

Základní podmínkou pro zřízení bankovního účtu v Česku jsou dva platné doklady totožnosti, které musí žadatel předložit. Pro českého občana je to snadné. Stačí si připravit občanský průkaz a k tomu řidičský průkaz nebo cestovní pas a může ihned vyrazit do banky. V případě zde žijících cizinců je potřeba cestovní pas a povolení k přechodnému či trvalému pobytu.

Pro cizince, který zde žádá o azyl, to tak jednoduché není. Vzhledem k tomu, že cestovní pas odevzdávají v táboře, nemají dostatek dalších dokladů, které by mohli v bance předložit. “Většina bank vyžaduje dva doklady totožnosti s fotografií. Problémem je, že žadatelé o azyl odevzdávají pas, takže by museli mít ještě řidičský průkaz a další doklad, což je značně limituje,“ poukazuje na nedostatky Pavel Duba, vedoucí sociálního oddělení z neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Podle aktuálních dat žádá o azyl v České republice zhruba tisíc lidí pocházejících z Ukrajiny, Kuby a Sýrie. Právo založit si bankovní účet by mělo těmto lidem postižených válkou v jejich rodných zemích usnadnit start do nového života a ulehčit jim běžný finanční styk. Převážná část zaměstnavatelů totiž požaduje bankovní účet, na který zasílá zaměstnancům pravidelnou výplatu.

Cizinci mají větší šanci u mladých bank

Problémy mívají cizinci všeobecně a to zejména u tradičních bank. Vstřícnější postup mají některé progresivní banky, které na český finanční trh vstoupily v uplynulých pěti letech. „I když tu lidé azyl dostanou nebo tu mají dlouhodobý, trvalý či přechodný pobyt, tak u tradičních bank mají stále spíše problém si účet a další finanční služby vyřídit. Častěji uspějí u menších a progresivnějších bank než u těch zavedených,“ říká Pavel Duba.

Česká spořitelna plánuje koncept “sociální banky”

Novou šancí pro cizince by mohla být Česká spořitelna, největší retailová banka v Česku. Ta momentálně pracuje na novém a zcela odlišném konceptu banky. Česká spořitelna by se chtěla v příštím roce prezentovat také jako sociální banka, nabízející produkty i pro menšinové skupiny.
 
„Do budoucna uvažujeme o nabídce pro marginalizované skupiny ohrožené chudobou, kam by mohli spadat i někteří azylanti, ale zatím jsme ve stádiu příprav a nemůžeme být konkrétní,“ přibližuje novou představu Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny. V tuto chvíli se jedná o jedinou známou banku, která něco podobného alespoň připravuje.
 
TIP: V českém bankovnictví se chystají změny určené především pro cizince. Zajímá vás, jak to dopadne? Sledujte Půjčky.cz a vše se dozvíte včas.

Štítky: bankovní účty | běžné účty | cizinci v ČR | osobní finance | půjčky | uprchlík | žadatel o azyl

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality