Co dělat, když omylem pošlete peníze na špatný účet? Hlavně nepanikařit!
článek byl přidán: 15.07.2021 Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!Čísla účtů jsou vůči překlepům téměř imunní
V naprosté většině případů se vám nestane, že byste zadali číslo účtu příjemce „omylem“. Kombinace těchto čísel se totiž tvoří speciálním matematickým klíčem (podobně jako například naše rodné číslo). Málokdo tak ví, že číslo účtu bývá dělitelné jedenácti a internetové platformy čísla kontrolují už při samotném zadávání. Když tedy napíšete 6 místo 5, formulář pravděpodobně zahlásí chybu.
O špatném čísle účtu vás informuje zpětná kontrola
Pokud byste se přece jen trefili do již existujícího čísla účtu a peníze doopravdy odeslali, pravděpodobně to zjistíte až při následné kontrole. Některé bankovní platformy zasílají po dokončení transakce potvrzující SMS, jiné e-mail. I kdyby vám ale nic z výše uvedeného nepřišlo, provedená transakce bude vždy součástí transakční historie. A to společně s číslem účtu a dalšími náležitostmi, které jste při zadávání platby uvedli (např. variabilní, specifický nebo konstantní symbol apod.)
Mohlo by vás zajímat: Když si chybu uvědomíte včas, můžete zadanou platbu v internetovém bankovnictví zrušit či upravit. Možné je to ale jen u transakcí, které mají nastavené datum splatnosti až na další den nebo na později. |
Hlavně nepanikařit
Často se vám může stát, že vás online platforma na chybné číslo neupozorní a to i přesto, že účet jeho majitel již zrušil. V takovém případě není potřeba nic řešit. Peníze se během 2 až 3 dnů automaticky vrátí na váš účet s informací, že zadané číslo neexistuje. Pokud se peníze ani během následujících 72 hodin nevrátí, nespoléhejte na to, příjemce pošle peníze zpátky sám od sebe, i když i to je možné. V takovém případě je potřeba vzít celou věc do svých rukou.
Volejte na infolinku a čekejte
V takovém případě je dobré kontaktovat bezplatnou infolinku vaší banky, kde operátora spravíte o nastalé situaci a dál budete pokračovat dle jeho instrukcí. Bohužel to ale v praxi nefunguje tak, že by banka platbu jednoduše stornovala a vrátila peníze z cizího účtu na ten váš. Adresát vždycky musí peníze poslat zpátky sám, a to může být někdy oříšek.
Stáhněte si formulář
Jakmile banku s výše uvedeným kontaktujte, sama většinou provede první kroky k nápravě a neoprávněného příjemce peněz (pokud má u této banky účet) kontaktuje. Jestliže příjemce peníze nevrátí, počkejte alespoň 15 pracovních dnů a potom mu můžete poslat zdarma ještě urgenci. Pokud příjemce nereaguje ani na urgenci, je dobré si na pobočce vyžádat nebo stáhnout online Žádost klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby.
Přešlap se vám může prodražit
Banka vám musí podle § 38, odst. 6 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, i bez souhlasu majitele účtu sdělit jeho jméno, datum narození a adresu trvalého bydliště, za což si ale většinou účtuje poplatek ve výši 250 Kč (+DPH). Někde je nicméně zaslání této žádosti už na vrub banky. Tady je ale potřeba zmínit, že víc toho pro vás banka už nemůže učinit a další krok je vyloženě na neoprávněně obohaceném majiteli účtu.
Hrozba soudem
Na základě získaných údajů se snažte majitele účtu co nejdříve kontaktovat. Jestliže odmítne peníze vrátit nebo se vám bude záměrně vyhýbat, nezbyde vám nic jiného než právní cesta. Ve většině případů, které dojdou takhle daleko, ale stačí pohrozit žalobou pro bezdůvodné obohacení. Pokud by totiž opravdu došlo na soud, žalovanému hrozí, že kromě vrácení peněz bude muset platit také náklady na vašeho právního zástupce.
Když skončí peníze na obstaveném účtu
Jak už jsme zmínili výše, peníze omylem zaslané na cizí účet, se vám v naprosté většině případů vrátí. Pokud ale narazíte na majitele účtu, který se lidově řečeno „cuká“, vaši žádost ignoruje a v tom nejhorším případě má obestavěný účet exekutorem, počítejte s tím, že riziko nevrácených finančních prostředků v tomto případě nepříjemně stoupá. Přesto máte stále vysokou šanci (byť přes nepříjemné průtahy) získat peníze zpět. I při zadávání platby se ale vyplácí držet známého pořekadla – dvakrát měř, jednou řež! Ušetříte si tak spoustu komplikací…