Aktuality

Začínáte podnikat a sháníte peníze? Vyzkoušejte crowdfunding

Rozhodneme-li se pro vlastní podnikání, zpravidla je nutné sehnat potřebný finanční obnos pro jeho rozjezd. Většina začínajících podnikatelů se snaží získat půjčku, což může být zásadní problém. Banky a další úvěroví poskytovatelé totiž podnikatelům bez podnikatelské minulosti půjčují velice neradi.

Naštěstí existují i jiné způsoby financování podnikání a jedním z nich je právě crowdfunding neboli získání finančních prostředků pro určitý účet od velkého počtu osob (crowdu), nejčastěji od široké veřejnosti. Crowdfunding patří mezi aktuálně nejnovější a nejvýkonnější metody, které využívají podnikatelé k získání potřebného kapitálu za relativně krátký časový úsek. Umožňují to sociální sítě, které jsou pro crowdfundingové kampaně stěžejní.

Kde se crowdfunding vzal? První crowdfundingové projekty se objevily kolem roku 2003. Od této doby se vyvíjí a vznikají jeho nové podoby. Stále více podnikajících osob, ale i nepodnikatelů crowdfunding využívá jako alternativní zdroj financování. Odhaduje se, že od této doby bylo tímto způsobem investováno více než pět miliard korun.

Jak crowdfunding funguje?

Proč shánět jednoho velkého sponzora, když můžete mít tisíce menších? Tím je velice jednoduše řečena podstata celého crowdfundingu. Cílem každé crowdfundingové akce je získání potřebných finančních prostředků na investování konkrétního účelu, projektu či podnikatelského záměru po menších částkách od co největšího počtu osob v krátkém čase.

Aby byla akce úspěšná, je nutné mít nejen dobrý a zajímavý projekt, ale především vymyslet a vypracovat dobrou crowdfundingovou kampaň. Právě na kampani a na tom, jak zaujme veřejnost, závisí, zda se podaří projekt prosadit a vybrat dostatečné množství peněz či nikoliv. Celá kampaň po celou svou dobu probíhá online na internetu a je úzce propojená s nejrůznějšími sociálními sítěmi. Bez nich by nebylo možné crowdfunding vůbec rozjet.

Účastníkem crowdfundingu může být kdokoliv, i vy

Kontakt mezi osobami potřebující kapitál a jejich potencionálními investory, potřebný organizační systém a správné podmínky zajišťuje internetový crowdfundingový portál. Ten svou činnost financuje prostřednictvím poplatků od zákazníků.  Investorem přitom může být kdokoliv, kdo má volné prostředky a chce je investovat do konkrétních projektů, které jej osobně zajímají.

Kromě získání peněz má crowdfunding další význam. Každý investor má totiž zájem, aby projekt, kterému fandí a proto jej finančně podpořil, uspěl. Proto jej zcela dobrovolně podporuje v rámci svých sociálních sítí i obchodních možností. Vybraný projekt sdílí na svých sociálních sítích, čímž se podílí na hledání dalších investorů.

Zákazníkem neboli osobou s investiční potřebou jsou nejčastěji malí a střední podnikatelé, živnostníci a startupy, kteří mají sice dobrý nápad, ale už ne potřebné peníze na jeho realizaci. Pokud dokáží dobře svůj projekt prezentovat, mají velkou šanci získat potřebné peníze, aniž by si museli brát půjčku. V případě neúspěšného projektu není nutné hned zoufat. Získané informace lze totiž použít k vylepšení projektu a znovu jej uvést na trh, jen v zajímavější podobě.

Dárcovský versus odměnný model

V rámci crowdfundingu rozlišujeme dva základní typy - dárcovský a odměnný. Oba se hodí pro jednorázové projekty. Úplně první byl dárcovský model, který je typický pro sociální, politické či charitativní projekty. Investor, v tomto případě spíše přispěvovatel, za svůj příspěvek nezíská nic hmotného či službu. Odměnou mu je dobrý pocit, že přispěl na dobrou věc.

V případě odměnného modelu investor za svůj příspěvek získá “odměnu” například v podobě produktu, služby, slevy, reklamy či poděkování. Tento model se v České republice stává velice populárním, protože vlastník projektu získá pro svůj nápad peníze, aniž by je musel vracet. Navíc již v době kampaně pro svůj projekt získává nejen peníze, ale i zákazníky a fanoušky.

Crowdfundingové platformy fungující v České republice:

  • Hithit.cz
  • Katalyzátor.cz

TIP: Je pouze na vás, pro kterou možnost financování se rozhodnete. Pokud zvolit klasickou cestu v podobě půjčky, vybírejte na Půjčky.cz. Máme pro vás připravené půjčky od ověřených poskytovatelů a jejich nabídky si můžete jednoduše porovnat online!

Štítky: crowdfunding | crowdfundingová kampaň | hithit | investor | půjčky | půjčky pro začínající podnikatele | sociální sítě

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality