Aktuality

V prosinci začne platit novela zákona o spotřebitelské úvěru. Zmizí lichváři?

Už je to tak. Po dlouhých měsících jednání vejde v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru. Stane se tak přesně 1. prosince 2016. Zastánci dlouho očekávané novely tvrdí, že přinese nejen zlepšení práv spotřebitelům, ale především zatočí s neférovými nebankovními poskytovateli půjček.

Požadavek na úpravu legislativy o půjčkách vzešel od Evropské unie s tím, že původně měla novela zákona vejít v platnost již 21. března. To se nepodařilo a jednání o novém zákoně se neustále protahovala. Původní datum se nakonec posunulo na 1. prosince. Všichni jsou nyní zvědaví, jak se zákon osvědčí v praxi. Nejvíce by měly změny dopadnout přímo na samotné poskytovatele půjček v nebankovním sektoru.

Přísnější požadavky na nebankovní poskytovatele půjček

Asi největší očekávání se týkají zavedení přísných podmínek pro poskytování půjček. Dnes neexistují žádná omezení a půjčky tak může poskytovat doslova každý. Podle toho také současný trh s půjčkami vypadá. Na území ČR působí přes 50 až 60 tisíc různých společností, z nichž většina prostě jen usiluje o velké zisky. Mezi nebankovními společnostmi tak najdeme poctivé společnosti, ale i lichváře, kteří úmyslně cílí na slabší a méně vzdělané spotřebitele. To vše by se mělo s příchodem zákona změnit.

Nově bude muset nebankovní společnosti doložit kapitál v minimální výši 20 miliónů korun. Kromě příslušného živnostenského oprávnění musí disponovat licencí potřebnou k poskytování spotřebitelských úvěrů. Licenci bude udělovat pouze Česká národní banka, která bude zároveň pověřena kontrolou činnosti nebankovních společností, kterou dosud prováděla Česká obchodní inspekce.

A navíc budou muset poskytovatele složit zkoušku z odborných znalostí a budou muset odpovídat požadavkům na důvěryhodnost poskytovatelů půjček. I zde bude rozhodujícím subjektem Česká národní banka. Čistě pro zajímavost. Česká národní banka se novým úkolům dosti bránila, a jako důvod uváděla nedostatek pracovních sil. Uvidíme, jak se s novými povinnostmi nakonec popere.

Kapitál, licence a zkoušky se nevyhnout ani stávajícím poskytovatelům půjček. Ti musí o licenci zažádat nejpozději do 3 měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona a Česká národní banka musí jejich žádost vyřídit do 18 měsíců od dne nabytí účinnosti zákona. Činnost bez licence tak budou moci nebankovní poskytovatelé půjček provozovat nejdéle do 31. května 2018.

Hypotéku půjde splatit dříve a bez poplatku

Zajímavých změn se dočkají i spotřebitelé. Na rozdíl od nebankovních poskytovatelů, kteří se na novinky asi příliš netěší, se spotřebitelé mohou v některých případech dokonce radovat. V první řadě se novela zákona o spotřebitelském úvěru bude týkat všech půjček bez výjimky. To znamená, že vztahovat se bude také na tzv. drobné půjčky do 5 000 korun. Na tyto půjčky dosud neplatila žádná zákonná úprava a poskytovatelé mikropůjček si tak mohli doslova dělat, co chtěli. Od prosince se na ně budou vztahovat stejné zákonné povinnosti. To se týká například uvádění úrokové sazby a RPSN. Nově budou muset všichni poskytovatelé půjček na jednotném formuláři uvádět hodnotu RPSN, aby si ji mohli spotřebitele lépe porovnat.

Dále se změní pravidla u předčasného splácení půjček a zejména hypotéky. Dosud platilo, že poskytovatelé úvěru si za předčasné splacení účtovali nemalé poplatky. S příchodem nového zákona budou moci spotřebitelé svou půjčku uhradit předčasně kdykoliv a pouze za tzv. účelně vynaložené náklady, které bance s předčasným ukončením vznikly. V případě obtížné životní situace se spotřebitele nebudou týkat ani tyto náklady.

Důkladnější zkoumání platební morálky

Tato změna budí rozporuplné pocity u obou stran. Banky a ostatní poskytovatelé půjček budou povinni důsledněji ověřovat platební morálku (bonitu) u potencionálních klientů. Pokud tak neučiní, smlouva bude prohlášená za neplatnou. Dlužník pak bude povinen uhradit pouze půjčenou částku, nikoliv však úroky. Cílem tohoto kroku je snaha zamezit nadměrnému zadlužování a exekucím.

„Novým zákonem chceme zamezit současnému stavu, kdy velké množství domácností a jednotlivců čelí exekucím, dluhům a neschopností je splácet,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Dále zákon stanovuje maximální možné sankce za pozdní splátky nebo nesplácení úvěru. Pokud dlužníkovi bude hrozit prodej zastavené nemovitosti z důvodu nesplácení půjčky, bude mít ze zákona nárok na lhůtu 6 měsíců na doplacení úvěru, než dojde k prodjei. Od nového zákona se všeobecně očekává výrazné zlepšení kvality služeb a zvýšení ochrany spotřebitelů.

Štítky: bonita | ČNB | ČOI | mikropůjčka | ministerstvo financí | novela zákona o spotřebitelském úvěru | zákon o spotřebitelském úvěru

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality