Registry: co o vás ví?
článek byl přidán: 25.02.2019 Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.Pokud při žádosti o půjčku společnost, u které půjčku poptáváte, nehledí do registrů, zbystřete. Žádná solidní společnost by tento krok při přípravě nabídky nepřeskočila. Jde o cenný nástroj, který společnosti zohledňují ve skoringových modelech.
Jak je to s registry?
Každý, kdo si v dohledné minulosti půjčil, už záznam v registrech má. Pokud máte půjčeno a zodpovědně splácíte, pak je to dobrá zpráva. Vaše úvěrová historie je pozitivní, a tak můžete dostat lepší nabídku. Spolehlivost se totiž cení.
Pokud však své závazky berete jen tak na lehkou váhu, získat zajímavou nabídku může být problém. Zrovna dobrý dojem nedělá ani to, když oběhnete všechny banky, kde zkusíte požádat o půjčku. I tyto poptávky se propisují do registrů.
BRKI – Bankovní registr klientských informací
Jak vyplývá už z názvu, tenhle registr shromažďuje údaje o bankovních pohledávkách a přístup do něj má každý jeho člen, což je většina českých bank. Dostane se do něj každý, kdo u členské banky zažádá o kterýkoliv z úvěrových produktů – takže jsou v něm informace o sjednaných úvěrech, hypotékách, ale taky třeba údaje o kreditních kartách a kontokorentech.
„Záznam v tomto registru zůstává 4 roky po splacení, nedokončená nebo stažená žádost 1 rok,“ vysvětluje Anna Bláhová, šéfka zákaznického oddělení na Zonky. Jestli vám teď blesklo hlavou, že byste se chtěli nechat vymazat, rovnou říkáme, že to je prakticky nemožné, pokud neumíte malé zázraky. O výpis si ale můžete požádat za poplatek v řádu stokorun.
NRKI – Nebankovní registr klientských informací
Na rozdíl od bankovního registru v tom nebankovním najdete pro změnu nebankovní instituce. Pracuje na stejném principu, jako BRKI. Kromě nebankovních společností zde můžeme najít i záznamy leasingových společností.
Jakýkoliv zápis se v nebankovním registru drží 4 roky, nedokončená nebo stažená žádost pak půl roku. Každá se ale posuzuje individuálně. Pokud máte ale ještě nesplacený úvěr, pak ani tady nedojde k vymazání. K výpisu se dostanete stejně, jako u BRKI.
SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům
Do třetice tu máme registr, který má chránit zájmy právnických osob a společností, které poskytují mimo půjček i služby s pravidelnou splatností. Můžeme sem zařadit například mobilní operátory, apod. Přístup mnoho společností v Česku. Negativní záznam tu dostanete, pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku úvěru, nebo třikrát po sobě nezaplatíte třeba fakturu za telefon. SOLUS si vás pak nechá v záznamu 3 roky a výmaz není povolený. Výpis ale může za poplatek získat každý.