Aktuality

Půjčky ve zkušební době

Ať se nám to líbí či ne, s vyřízením půjčky souvisí trocha neoblíbené administrativy. Papírování zahrnuje doložení totožnosti, zaměstnání a příjmu, tedy informací, které jsou pro poskytovatele půjček zásadní. Právě na základě těchto informací se rozhodují, zda půjčku dotyčné osobě poskytnou či nikoliv.

Poskytovatelé půjčky, kteří slibují peníze bez jakýchkoliv informací, nezní příliš důvěryhodně. Každý rozumný člověk by se jim měl vyhnout a to pořádně velkým obloukem. Ruku na srdce. Vy byste půjčili peníze někomu, koho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? Je tedy jen logické, že poskytovatelé půjček chtějí o potencionálních klientech vědět více. K žádosti o půjčku tak standardně požadují následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu zaměstnavatelem či daňové přiznání

Krok první: Ověření totožnosti

Každá banka či nebankovní společnost chce vědět, s kým má čest jednat a kdo chce využít jejích služeb. Za tímto účelem požaduje doložit jeden až dva platné doklady totožnosti. V případě občana ČR se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas či rodný list. Je-li žadatelem o půjčku cizinec, bude potřebovat povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území ČR.

Na základě výše uvedených dokladů si poskytovatel půjčky rovněž ověří bonitu žadatele. K tomu slouží tzv. registry dlužníků, které shromažďují informace o všech existujících půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními společnostmi na území ČR. Informace získané v registrech dlužníků přesně vypovídají o úvěrové historii a platební morálce každého žadatele o půjčku.

Některé registry obsahují pouze informace o pohledávkách, které nejsou splácené. V takovém případě hovoříme o tzv. negativních registrech. Pozitivní registry obsahují kompletní informace. To znamená, že poskytovatel se dozví i to, že klient sice půjčku má, ale splácí jí řádně dle domluvených podmínek.

Krok druhý: Bez peněz nejsou peníze

Stejně jako vy byste nepůjčili peníze osobě, která vám je nemůže vrátit, nechce tak činit ani seriózní poskytovatel půjčky. A proto požaduje písemné potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnance a daňové přiznání v případě podnikatelů. Tento doklad je důkazem, že žadatel je pracujícím, vydělává a disponuje pravidelným příjmem.

Zaměstnanci mohou o půjčku žádat tehdy, pokud se nenachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálním případem je smlouva na dobu neurčitou. V opačném případě je pro banku riskantní půjčovat někomu, kdo může každým dnem přijít o práci (zkušební doba) nebo ji v brzké době ztratí určitě (výpovědní doba). Půjčky ve zkušební době jsou u seriózních společností velmi neobvyklé a pokud ano, tak je nabízí pouze nebankovní půjčky. V jejich případě je důležité si dávat velký pozor, aby vás taková půjčka nevyšla příliš draho.

Podnikatelé zase musí doložit daňové přiznání, tudíž jsou na tom podstatně hůře. Začínající podnikatel, který si potřebuje půjčit, tak může učinit až po prvním zdaněném období. Daňové období však trvá 12 měsíců a běží přesně od 1. ledna do 31. prosince bez výjimky. V jejich případě je pro poskytovatele rovněž důležité, aby měl řádně uhrazenou nejenom daň z příjmu, ale také zálohy na sociálním a zdravotním pojištění.

Nestačilo by tedy doložit například pracovní smlouvu nebo výpis z živnostenského rejstříku? Bohužel ne. Poskytovatel půjčky chce vědět, kolik žadatel vydělává z jednoho prostého důvodu. Podle výše příjmu lze usoudit, zda si člověk může půjčku dovolit nebo lze očekávat v budoucnosti problémy se splácením půjčky. Podle výše uvedených informací se poskytovatel půjčky může odpovědně rozhodnout, zda půjčku poskytne a za jakých podmínek.

Štítky: nebankovní půjčky | potvrzení o výši příjmu | půjčky pro podnikatele | půjčky pro zaměstnance | půjčky ve zkušební době | spotřebitelské půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality