Půjčky pro klienty s exekucí
článek byl přidán: 01.12.2015 Banky i nebankovní společnosti mají právo si každého potencionálního klienta důkladně prověřit. Nejlépe jim slouží registry dlužníků, v nichž se dozví o všech jeho závazcích. Klient, který je zatížený splácením více dluhů nebo se dokonce nachází v exekučním řízení, má minimální šanci půjčku získat.Tito lidé jsou všeobecně označováni za rizikové klienty. Patří sem lidé bez dlouhodobého zaměstnání, ženy na mateřské dovolené, lidé s nízkými příjmy, důchodci a studenti. Například u bank tito lidé nemají šanci se žádostí o půjčku uspět. Banky poskytují půjčky pouze lidem, kteří nemají negativní záznamy v registrech dlužníků a mohou se prokázat dostatečně vysokými příjmy.
Co je registr dlužníků a k čemu slouží
Registr dlužníků neboli úvěrový registr je databáze, která shromažďuje informace o osobách a organizacích a jejich závazcích. Firmy poskytující půjčky, tedy banky i nebankovní úvěrové společnosti, se z nich dozví vše o splácených i nesplácených závazcích každého člověka, podnikatelského subjektu či jiné organizace. Hlavním smyslem registrů je poskytování adekvátních informací poskytovatelům úvěrů o aktuální bonitě potencionálního klienta.
Úvěrové registry rozlišujeme na pozitivní a pozitivně-negativní. V prvním případě se jedná o registry, které evidují pouze nesplácené závazky. Druhý případ je kompletním zdrojem informací o všech existujících závazcích, tedy i těch řádně splácených. To může poctivým dlužníkům pomoci snáze získat úvěr a dokonce za lepších podmínek. Banky si podobných klientů naopak považují.
Seznam aktuálně existujících registrů dlužníků v České republice:
- Centrální registr úvěrů (CRU) - správcem je Česká národní banka
- Bankovní registr klientských informací (BRKI)
- Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
- Solus, zájmové sdružení právnických osob
- Centrální registr dlužníků (CERD)
Nebankovní půjčky pro klienty s exekucí
Více šancí získat půjčku mají tito lidé u nebankovních společností. O nebankovní půjčky proto žádají primárně lidé, kteří se svou žádostí neuspěli u banky. Ani zde však nemají stoprocentní jistotu, že půjčku získají. I renomované a ověřené nebankovní společnosti těchto registrů využívají a vysoce rizikovým klientům půjčky neposkytují ani ony. To se například týká lidí, kteří jsou nejen zatíženi nesplacenými dluhy, ale nachází se v exekučním řízení.
Tito lidé se mohou obrátit na úvěrové společnosti, které se na tento druh klientů specializují. Nabízí jim půjčky bez ověřování bonity v registrech dlužníků, a k vyřízení půjčky nepotřebují ani potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Mezi hlavní výhody půjčky pro rizikové klienty nejčastěji uvádí:
- snadné a rychlé vyřízení půjčky bez zbytečné administrativy
- vyřízení půjčky on-line
- nulové poplatky za vyřízení půjčky
- srovnatelné úrokové sazby s bankovními půjčkami
- nízké měsíční splátky
- předčasné splacení půjčky zdarma
- možnost odložení splátky o několik týdnů až měsíců
- možnost využití půjčky na vyplacení exekuce
- a další
Uváděné výhody nemění nic na tom, že se ve skutečnosti jedná o poměrně nevýhodné až vysoce rizikové půjčky. Osoba, která je již půjčkami zatížena a není schopna je dlouhodobě splácet, se vystavuje riziku dalekosáhlého finančního úpadku. Řešením jejich situace nemusí být v nutném případě půjčka, ale spíše využití možnosti osobního bankrotu, který v případě schválení zastaví veškeré exekuce a vyřeší jejich kritickou finanční situaci dlouhodobě.
Bohužel existuje i řada společností, které tíživé situace těchto lidí vyloženě zneužívají. Nalákají je na zdánlivě výhodné půjčky. Důvěřiví lidé je však nedokáží splácet a společnosti jim okamžitě naúčtují vysoké sankční poplatky, které jsou jejich hlavním zdrojem příjmů. Odborníci doporučují zastávat k půjčkám a jejich poskytovatelům obezřetný přístup.