Půjčky pro cizince – u koho a za jakých podmínek?
článek byl přidán: 01.06.2021 Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.Kdo může žádat o půjčku pro cizince?
Ještě než se vydáte žádat o půjčku pro cizince, zkontrolujte si, zda splňujete alespoň jednu z podmínek pro žádost o úvěr. Jako cizinec můžete žádat o půjčku v České republice, pokud máte:
-
trvalý pobyt na území České republiky,
-
povolení k dlouhodobému pobytu v České republice,
-
české občanství.
V posledním jmenovaném případě – tedy jako cizinec s českým občanstvím – jsou pro vás podmínky žádosti o úvěr naprosto totožné, jako mají čeští občané narození v ČR.
Ve výjimečných případech se setkáte s nabídkou půjčky pro cizince s přechodným pobytem, ale to spíše u nebankovních společností, které mají mírnější požadavky. Roli hraje také délka povolení k pobytu – většina společností vám neschválí půjčku s delší splatností, než je vaše povolená doba k pobytu v ČR.
Dokumenty potřebné pro žádost o půjčku pro cizince
Kromě důkazu o trvalém pobytu nebo dlouhodobém pobytu v ČR, budete pro žádost o půjčku pro cizince potřebovat:
-
dva doklady totožnosti (cestovní pas a řidičský průkaz, příp. evropský občanský průkaz),
-
potvrzení o příjmech,
-
účet u české banky,
-
žádný záznam v registrech dlužníků.
Potvrzení o příjmech získáte od svého zaměstnavatele. Pokud podnikáte, slouží jako doklad o příjmech poslední daňové přiznání, doklad o zaplacení daně z příjmu a výpis z živnostenského rejstříku.
Počítejte s tím, že žádosti o půjčku cizinců se posuzují o něco přísnějším okem, než je tomu u běžných úvěrů. Záleží také na zemi původu. Pro občany Slovenské republiky jsou podmínky takřka stejné jako pro české občany. Na výhodnější podmínky dosáhnou rovněž občané států Evropské unie a často i Ukrajiny. Při posuzování půjček pro cizince ze třetích zemí jsou banky a nebankovní společnosti nejvíce obezřetné.
Půjčka pro cizince u banky nebo nebankovní společnosti?
Půjčky pro cizince najdete v portfoliu vybraných bank a nebankovních společností. Ne všichni poskytovatelé nabízí půjčky pro cizince, protože pro ně představují vyšší riziko.
Banky mají obvykle vyšší požadavky pro schválení půjčky pro cizince – banka si bude pečlivě prověřovat vaši úvěrovou historii i současné příjmy. Na druhou stranu bankovní úvěr nabízí většinou nižší úrokovou sazbu, nižší poplatky a celkově výhodnější podmínky. Půjčku pro cizince najdete například u těchto bank:
Naopak půjčky pro cizince od nebankovních společností budou zpravidla dražší, počítejte s vyššími úrokovými sazbami i vyššími poplatky. Výhodou nebankovní půjčky je však jednodušší a rychlejší proces schvalování. Pokud vám tedy banka neschválí půjčku pro cizince, vždy to můžete zkusit ještě u nebankovní společnosti.
Prověřte si společnosti, které nabízí půjčky pro cizince
Nikdy se nenechte zlákat nabídkou neseriózní společnosti. Mezi nebankovními společnostmi se bohužel stále najdou takové, které poskytují úvěry za extrémně nevýhodných podmínek – třeba velmi vysoké sankce při neschopnosti splácet. Všechny nebankovní společnosti také musí disponovat licencí od České národní banky. Pokud společnost nenajdete na seznamu ČNB, poskytuje půjčky pro cizince nelegálně. Proto si vybírejte pouze z prověřených společnosti, které najdete ve srovnání půjček.
Jak vysoká je půjčka pro cizince?
Kolik si můžete jako cizinec půjčit? To je velmi individuální – záleží především na vašem povolení k pobytu a výši příjmů. Pokud máte trvalý pobyt v ČR a pravidelný příjem, můžete si žádat o všechny typy půjček pro cizince, například spotřebitelský úvěr, hypotéku nebo malou půjčku před výplatou.
Meta descpription: Abyste získali půjčku pro cizince, musíte splnit několik podmínek. Zjistěte, jaké doklady potřebujete pro žádost o půjčku pro cizince a kdo vám půjčí.