Půjčky na ruku
článek byl přidán: 10.12.2015 Půjčky na ruku ihned a na cokoliv. Nějak takto zní nabídky na “výhodné” půjčky. Pravdou však je, že většina z inzerovaných půjček, pochází od společností, jejichž cílem je vydělat - snadno, rychle a hodně. Při výběru půjčky si proto dávejte pozor, abyste na podobnou společnost nenarazili právě vy.Rozumný člověk podobné půjčky rozezná hravě a ze stolu je smázne rychle. Půjčky zpravidla nabízí neznámá společnost, která inzeruje půjčky bez podrobných informací. Webové stránky nemají nebo jsou velmi skoupé na informace a kontakt existuje zpravidla jeden. Najít informace na internetu či případné reference je téměř nemožné.
Problém je, že přesně o tyto lidi neférové úvěrové společnosti (tzv. predátoři) zájem nemají. Zcela úmyslně cílí na lidi, kteří se nachází v zoufalé finanční situaci, jsou nezaměstnaní, nemají pravidelný příjem a zpravidla i nízké vzdělání. Nemají čas se zabývat detaily a jsou rádi, že jim vůbec někdo půjčku poskytne. Zamýšlet se nad důsledky takového chování, které často končí mnohem hůře, není v jejich silách a často ani schopnostech.
Predátorské půjčky. O co jde?
Stále častěji můžeme narazit na označení “predátorské půjčky”. Tento termín se ujal pro případy nepoctivého poskytování půjček. Jedná se o nebankovní společnosti, které poskytují nevýhodné a drahé půjčky za netransparentních podmínek a využívají při tom neetických a někdy i nezákonných praktik. “Predátoři” jsou si velmi dobře vědomi, že klienti, kteří jejich služby vyhledávají, nejsou schopni své závazky dlouhodobě splácet.
Jejich příjmy totiž nespočívají primárně ve splátkách, ale ve vysokých sankcích, jež si účtují za pozdní splátky. Počáteční dluh ve výši pár tisíc korun tak může během pár týdnů až měsíců několikanásobně narůst. Mezi obvyklé praktiky patří i zabavení majetku, které dlužník použil k zajištění půjčky (např. auto, dům). A to i tehdy, kdy se jedná o půjčku, která hodnoty zastaveného majetku v žádném případě nedosahuje.
A co na to zákon?
Problematikou predátorských půjček se zákon zabýval několikrát. Nejnovějším počinem se stane novela zákona o spotřebitelském úvěru, která s predátory a lichváři jednou provždy údajně zatočí. Novela zákona přináší řadu změn, které opravdu mohou trh s nebankovními půjčkami změnit od základu.
V první řadě se zákon o spotřebitelském úvěru začne vztahovat také na půjčky od 1 koruny výše. Zatím platí, že půjčky do 4 999 korun nejsou právně nijak ošetřené, a proto se právě tyto populární “drobné půjčky na ruku” staly výnosným předmětem podnikání mnoha nebankovních úvěrových firem.
Za druhé novela zákona zpřísní podmínky pro poskytovatele půjček. Půjčky nově nebude moci nabízet kdokoliv, tak jak to platí dnes, a trh by se tak měl výrazně pročistit. Česká národní banka bude nově pověřená kontrolou nebankovních úvěrových společností a bude rovněž rozhodovat o vydávání nových licencích. Poskytovatelé půjčky budou nově skládat zkoušky z odborné způsobilosti a podmínkou bude také středoškolské vzdělání nebo pět let praxe. Novou podmínkou bude také minimální kapitál ve výši 20 milionů korun.
Firmy, které již půjčky poskytují, budou povinné zažádat o licenci do 6 měsíců od dne, kdy novela zákona vstoupí v platnost. Pokud o licenci nezažádají nebo nezískají, budou muset svou činnost okamžitě ukončit. Společnostem, které budou půjčky poskytovat i nadále bez licence, hrozí pokuta ve výši až 20 milionů korun. Jejich klienti nebudou povinni platit úrok, ale pouze částku, kterou si půjčili.