Aktuality

Půjčky na invalidní důchod

K pravidelným žadatelům o půjčky patří lidé, kteří pobírají invalidní důchod. Bohužel většina z nich spadá do kategorie rizikových klientů. Nejčastěji žádají o drobné půjčky, které slouží k překonání nedostatků financí. Není proto neobvyklé, že banky jejich žádosti zamítají, a jejich jedinou šancí bývají nebankovní společnosti.

Drobné půjčky jsou dostupné výrazně širšímu spektru zákazníků oproti vyšším úvěrům a to proto, že je z podstatné části nabízí nebankovní společnosti, které jsou známé mírnějšími podmínkami. Ani v případě velmi nízkých půjček do 5 000 korun však není každá žádost úspěšná. A to platí i v případě půjček na invalidní důchod, tedy půjček pro lidi, jejichž zdravotní situace jim nedovoluje vykonávat normální zaměstnání a jejich příjmy tudíž bývají velmi nízké.

Drobné půjčky jako řešení nedostatku financí

Hitem mezi půjčkami se staly tzv. mikropůjčky sloužící zejména k překonání krátkodobého nedostatku financí či neplánovaných výdajů. Jedná se o půjčky do 5 000 korun, které nepodléhají zákonu o spotřebitelském úvěru. To znamená, že vyřízení takové půjčky obnáší minimum administrativy a zákazník může potřebné peníze získat doslova obratem. Zároveň však tyto půjčky patří k rizikovějším produktům a jsou s nimi spojovány nebezpečnější podmínky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o drobné částky, je typickým žadatelem osoba, která nedisponuje velkými příjmy a žádnými úsporami (invalidní člověk, senior, matka na mateřské dovolená, žena samoživitelka, nezaměstnaný a další). Úvěrové společnosti si tyto klienty důkladně prověřují a v případě, že jejich příjmy jsou příliš nízké nebo jsou zatížení dalšími pohledávkami, úvěr jim odmítnout poskytnout. Tento fakt je třeba brát nejen jako ochranu dané společnosti, ale také zákazníků před rizikem dalšího zadlužování, které může skončit až exekucí a osobním bankrotem.

Jaké podmínky musí invalidní člověk splňovat

Každý žadatel o půjčky musí splnit podmínky společnosti, u které žádá o půjčku. Hlavní podmínkou bývá doložení pravidelného příjmu. V případě invalidních osob se logicky nejedná o potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, ale o výměr o vypláceném invalidním důchodu. Pro poskytnutí půjčky bývá požadován minimální příjem, který se pohybuje od 5 000 korun výše.

Každý žadatel o půjčku by však měl důkladně zvážit, zda má na splácení půjčky dostatek financí. To znamená, že by měl kriticky zhodnotit své stávající příjmy a výdaje (nájem, energie, potraviny, léky a další) a půjčku by si měl brát pouze v případě, že je schopen půjčku splatit bez výrazného snížení životního standardu.

K hodnocení bonity slouží úvěrovým společnostem tzv. registry dlužníků, které obsahují informace o dlužnících a jejich závazcích. Člověk, jehož úvěrová historie je pozitivní a své dluhy řádně platí, má daleko vyšší šanci získat půjčku. Hůře je na tom naopak člověk, který své dluhy není schopen splácet, nebo je na něj dokonce vedeno exekuční řízení.

Pozor na úvěrové predátory

Invalidní lidé by si měli dávat pozor zejména na tzv. úvěrové predátory. Jedná se společnosti, které zneužívají tíživé finanční situace potencionálních zákazníků a půjčky jim poskytují s velmi nevýhodnými až nebezpečnými podmínkami. Hlavními problémy u těchto půjček bývají vysoké sankční podmínky.

Bohužel právě lidé se zdravotními problémy patří mezi důvěřivé klienty, kteří se snadno nechají přesvědčit o výhodnosti té či oné půjčky, aniž by si důkladně prostudovali smluvní podmínky. Mnozí z nich potřebují půjčku natolik nutně, že jsou ochotni se upsat k čemukoliv, a zapomínají na důsledky svého chování.

Štítky: mikropůjčky | nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | půjčky | půjčky na invalidní důchod | úvěroví predátoři

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality