Porovnání půjček v 2022: Češi jsou obezřetnější a více věří bankám
článek byl přidán: 18.01.2023
Podle ČBA se platební morálka zlepšila a klesl počet nesplácených úvěrů. Češi se bojí zadlužit a se žádostí o půjčku se častěji obrací na banky. Větší pozornost také věnují samotnému výběru a porovnání půjčky.
Zároveň ale ČBA upozorňuje, že současná ekonomická situace se jen tak nezlepší a příští rok se v ohrožení může ocitnout mnoho domácností. "Udržet rodinný rozpočet v plusu je čím dál tím obtížnější. Rostou nejen ceny energií, ale nahoru jdou i potraviny, pohonné hmoty a řada dalších položek. O půjčce proto začínají uvažovat i lidé, kteří to v minulosti dělat nemuseli," uvedl David Borges, analytik Člověka v tísni, pro portál Aktuálně.cz.
Roste zájem o bezpečnější bankovní půjčky
Oproti loňskému roku vzrostl počet žádostí o bankovní půjčky z 29 % na 53 %. Nadpoloviční počet Čechů preferoval půjčky od banky. Důvodem je vyšší bezpečnost a nižší míra rizika, že se dlužník ocitne v potížích se splácením.
Za větším zájmem o bankovní půjčky stojí kromě lepší finanční gramotnosti též nový přístup bank, které zjednodušují procesy a sjednávání půjček přesouvají do online prostředí. To bylo nedávno silnou stránkou nebankovních společností.
Na nebankovní společnosti se obrátilo 28 % a dalších 23 % dotázaných o půjčku požádalo rodinu a blízké přátele. U žádostí o nebankovní půjčku se ukázalo, že si lidé neověřují, zda má oslovená společnosti licenci od ČNB. Podle průzkumu si držení licence ověřovalo jen 25 % dotázaných a u půjček přímo od prodejců dokonce necelých 20 %. Takové půjčky mohou být vysoce rizikové.
Větší pozornost Češi věnují i porovnání půjček
Z průzkumu také vyplynulo, že přes 40 % respondentů porovnává několik nabídek na půjčky, než o některou z nich požádá. Téměř 25 % lidí se bez srovnání obrátí se žádostí o půjčku rovnou na svou banku. Každý osmý Čech osloví svou banku, ale zároveň se podívá na úvěry u konkurenčních společností. Srovnáním půjček přitom lze ušetřit až několik tisíc korun.
Při výběru půjčky Češi více srovnávají několik parametrů. Nejdůležitější sice zůstává úroková sazba, sledují však i RPSN, poplatky, celkovou výši půjčky i výši měsíční splátky. Zvýšil se také počet lidí a to na 30 %, kteří mají zájem o sjednání pojištění schopnosti splácet za účelem ochrany v případě ztráty příjmů.
„Na to, že ekonomika podle všeho vstoupila do recese a mediální obraz je špatný, je to velmi dobrá zpráva. Souhrnné statistiky sice neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností, nicméně nadále platí, že domácnosti mají v bankách uloženo více prostředků, než kolik jim dluží, a nadále velmi dobře splácejí,“ hodnotí současnou situaci právník ČBA Filip Hanzlík, pro portál Novinky.cz.