Aktuality

Pozor, za dveřmi číhá exekutor

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Velká část dlužníků si často stěžuje, že při exekuci přišla o víc, než skutečně dlužila. Jenže přitom všichni zapomínají na fakt, že vymáhaná částka se zpravidla nerovná samotnému dluhu. Zahrnuje totiž tzv. příslušenství. To jsou například úroky, úroky z prodlení nebo náhrada nákladů, které věřitel vynaložil, když se u soudu domáhal svého práva.

Prokleté úroky

Hlavním důvodem, proč se původní dlužná částka výrazně navýší, ovšem bývají úroky z prodlení a sankční poplatky, o kterých mohl dlužník vědět už při uzavírání úvěru. Nejčastěji se to týká půjček od nebankovních společností, které klientům účtují vysoké měsíční poplatky, úroky z prodlení a přísné pokuty při nesplácení.

„Stává se, že lidé si smluvní podmínky nepřečtou nebo jim nerozumějí. V nejhorších případech společnosti nabízejí i finance bez nutnosti podpisu smlouvy a lidé ani netuší, za jakých podmínek půjčku získávají. Bohužel ve fázi, kdy už je exekutor pověřen soudem k provedení exekuce, nelze s výší příslušenství nic dělat,“ vysvětluje prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Kde je exekutor krátký

Další častou obavou lidí, kteří dluží, je, že automaticky přijdou i o střechu nad hlavou. Ani to ale není pravda. Naopak, podle zákona je dražba obydlí dlužníka tou úplně poslední možností. „První, po čem exekutor sáhne, bývá bankovní účet dlužníka, případně jeho partnera. Dalším krokem je pak obstavení penzijního připojištění nebo srážky ze mzdy,“ vysvětluje Luděk Mlýnek, šéf oddělení vymáhání na Zonky. Pokud ani to nestačí, ještě před případným zabavením nemovitosti přijde na řadu prodej movitých věcí: elektroniky nebo vybavení bytu.

Zde se však exekutor musí řídit pevně stanovenými podmínkami. „V žádném případě nemůže zabavit věci, které dlužník nezbytně potřebuje ke svému zaměstnání, které jsou obvyklým vybavením domácnosti nebo jsou majetkem osobní povahy,“ doplňuje Plášil.

Exekutor si tak z vašeho bytu určitě neodnese běžné oděvy, postel, kuchyňskou linku nebo snubní prsteny. Naopak o televizor nebo sedací soupravu ale přijít jako dlužník můžete.

Bydlení na úřadě

Někteří lidé se ovšem mylně domnívají, že pokud budou mít adresu trvalého pobytu jinde, než skutečně pobývají, exekutoři jim nemají co zabavit. Typicky takoví lidé sázejí na zápis trvalého pobytu na obecním úřadě. Jenže z pohledu exekutorů není až tak důležité, jakou adresu dlužník uvádí. Soupis movitých věcí se totiž provádí v místě, kde se skutečně zdržuje.

A neplatí ani to, že exekutor nemá možnost zabavit peníze, které dlužník převede na jiný účet, například manželky nebo kamaráda. Jednak i takový účet může soudní exekutor postihnout, jednak se tak dlužník vystavuje možnosti trestního stíhání za poškozování věřitele nebo maření výkonu rozhodnutí.

Nejlepší obranou je komunikace

Na počátku každého exekučního řízení je nějaký dluh. „Nejhorším řešením bývá útěk od této povinnosti. Krokem k úspěšnému řešení problémů se splácením je proto komunikace,“ radí Mlýnek ze Zonky.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality