Pozor na půjčky “kamarádům”
článek byl přidán: 06.03.2014 V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?Například pan Jan půjčil svému “dobrému” známému čtyřicet tisíc korun před třemi roky. O půjčce byla dokonce sepsána řádná smlouva se všemi náležitostmi. Pan Jan se však svých peněz dosud nedočkal a to i přes to, že dluh nyní vymáhá exekutor. Poté, co známý i přes časté slib dluh stále nevracel, se pan Jan obrátil na soud, který vydal platební rozkaz a nařízení exekuce.
Obraťte se na Exekutorskou komoru a žádejte vysvětlení
Pokud se nacházíte v podobné situaci a není Vám jasné, proč je exekuce neúspěšná, obraťte se se svou žádostí o vysvětlení přímo na Exekutorskou komoru. Jako účastník řízení máte právo nahlížet do exekučního řízení a sledovat stav řízení.\Exekutor vydává exekuční příkazy, tudíž koná své povinnosti, ale proč to k ničemu nevede, to opravdu může zodpovědět pouze exekutor,\ vysvětluje advokát Pavel Nastis a dodává: \Samozřejmě pokud věřitel ví, že dlužník podniká, je třeba tuto informaci exekutorskému úřadu sdělit, protože ten pak může exekučně postihnout i podnik dlužníka, jeho pohledávky, zboží a podobně.\
Zajistěte si půjčku ručením nebo zástavním právem
Preventivním řešením, jak podobné situaci předejít, je možnost půjčku zajistit ručením nebo zástavním právem. \Ručení znamená, že třetí osoba, ručitel, se zaváže, že dluh splní, pokud jej nesplní dlužník. Tedy pokud dlužník dluh nesplatí a věřitel vyzve k úhradě dluhu ručitele, ten je povinen dluh zaplatit,\ dále vysvětluje advokát Pavel Nastis. U zástavního práva dlužník vloží věc do zástavy. V případě nevrácení dluhu, bude zastavená věc prodána a z výtěžku dojde k uspokojení pohledávky.
Při půjčování peněz známému, kamarádovi či příbuznému nikdy nezapomínejte na: