Aktuality

Podvodníci a půjčky: Poradíme Vám jak rozpoznat podvodné půjčky

Potřebujete nové auto, rozbila se vám pračka nebo potřebujete peníze na uhrazení nedoplatku za energie? Ideálním řešením podobných situací je půjčka. Peníze získáte rychle, aniž byste museli měsíce či dokonce roky šetřit. Na trhu však existují vedle poctivých firem i ty méně férové. Jak je poznat?

V současné době je na trhu evidováno více než 57 tisíc úvěrových firem. Mizivou část tvoří banky, jejichž činnost je důsledně kontrolována. Zbytek jsou nebankovní společnosti a zdaleka ne o všech lze s čistým svědomím říci, že se jedná o férové úvěrové společnosti. Tisíce menších bezejmenných společností poskytuje půjčky s jediným cílem - rychle vydělat a to i za cenu podvodných praktik.

Neustále se opakují případy, kdy důvěřiví lidé naletí podvodníkům a zaplatí za půjčku, kterou nikdy nedostanou, upíší se k vysokým úrokům nebo je nemile překvapí vysoký sankční poplatek i za jediný den zpoždění se splátkou. Stovky lidí ročně se kvůli podvodným půjčkám dostanou do závažných finančních problémů, ze kterých není snadná cesta ven.

Půjčíme vám na cokoliv. Značka ihned

Právě takto začíná inzerce na mnoho podvodných půjček. Bohužel velká část populace nemá dostatečnou finanční gramotnost, případně peníze potřebuje natolik nutně, že sáhne po jakékoliv půjčce. I té nepoctivé. Vyřízení půjčky je přece tak snadné a dobře oblečený obchodní zástupce působí profesionálně a přátelsky. Jak by vám někdo takový mohl lhát přímo do očí?

Velmi častým případem jsou podvodníci, kteří za poskytnutí půjčky požadují zálohu neboli vstupní poplatek. Žadatel zažádá o půjčku, která je obratem schválená. Aby obdržel peníze, musí zaplatit nemalý poplatek. Peníze tedy pošle, ale ihned poté se po firmě slehne zem. Obchodní zástupce nezvedá telefony a po čase je nedostupný. Na firmu, kterou údajně zastupoval, žádný další kontakt neexistuje. Žadatel neobdrží slíbenou půjčku, a navíc přijde o své peníze.

„Na našem trhu je poměrně dost zprostředkovatelských úvěrových společností. Bohužel jsou ale mezi nimi i takové, které parazitují na zoufalé situaci žadatelů o úvěr. Klient úvěr nedostane a mnohdy se jeho finanční situace ještě zhorší. Půjčovat si peníze od nebankovních institucí není v principu špatné. Je ale nutné počítat s vyšší cenou, ať už za zpracovatelský poplatek nebo také s vyšší úrokovou sazbou,“ shodují se finanční poradci.

Pravidla, jak se vyhnout podvodným firmám a lichvářům

Česká národní banka (ČNB) kontroluje pouze činnost bankovních institucí. Nebankovní společnosti podléhají kontrole České obchodní inspekce (ČOI). Ta však při počtu desítek tisíc úvěrových společností nemá šanci všechny nedostatky postihnout a vyřešit k úplné spokojenosti spotřebitelů. Řešením stávající bezvýchodné situace by se měla stát připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta by měla výrazně trh pročistit a nastolit nová a především přísnější pravidla pro poskytovatele půjček. Do doby, než novela zákona vejde v platnosti, se však čeští spotřebitelé musí spolehnout na vlastní rozum a intuici.

Při výběru úvěrové společnosti vždy dodržujte následující 3 pravidla:

1. Pozor na fiktivní společnosti. NIKDY o půjčku nežádejte společnost, o které nevíte zhola nic. Vždy si proto vybranou firmu důkladně ověřte. Zjistěte si veškeré kontakty a ověřte si, zda fungují. Seriózní společnost mívá kamennou pobočku či klientskou linku, která by v žádném případě neměla začínat číslicí devět (tj. zpoplatněná linka). Hledejte reference a zkušenosti dalších klientů. Pokud se vám nezdá jedna jediná věc, nepodepisujte žádné smlouvy. Mít maximum ověřených informací je základem bezproblémového obchodu.

2. Neplaťte žádné peníze předem. Pokud úvěrová společnosti podmiňuje zpracování žádosti či předání peněz zasláním poplatku či zálohy v řádu tisíce korun, okamžitě dejte ruce pryč. Takové jednání očividně zavání podvodným úmyslem.

3. Přečtěte si smlouvu. A tím nemyslíme letmé prolétnutí, ale důkladné prostudování smlouvy od A do Z. Dejte si na čas, vezměte si smlouvu domů a v klidu si ji pročtěte. Pokud některé části nerozumíte, nechte si vše vysvětlit, nebo se poraďte se svým právníkem. Pokud na vás bude firma tlačit se slovy “tato nabídka platí pouze nyní a tady” a odmítne vám smlouvu půjčit, ihned odejděte.

Štítky: lichváři | nebankovní půjčky | nebankovní půjčky online | podvodné půjčky | podvodníci půjčky | půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality