Podvodné půjčky – část druhá
článek byl přidán: 26.05.2016 Podvodné půjčky vydělávají na lidské důvěřivosti. V České republice finanční gramotnost téměř 20 let stagnuje, což podvodníci velmi úspěšně využívají. Naneštěstí pro podvedené klienty často stačilo zkontrolovat zakládaní body smlouvy.
V prvním článku na téma podvodných půjček jsme si ukázali tři body, na které si dávat při půjčkách pozor. Jednalo se o podivná telefonní čísla zpoplatněná absurdními částkami, půjčky po telefonu, u kterých není potřeba doložit příjem a také půjčky od fyzických osob, které zavání lichvou. V tomto tématu budeme i nadále pokračovat.
Komplikovaná smlouva
Moderní banky dokážou smlouvu o poskytnutí úvěru bez zbytečných komplikací shrnout na jednu či dvě stránky formátu A4, přičemž nenajdete žádný drobný nečitelný text v zápatí ani dodatky, které si musíte dohledat sami. V případě že poskytovatel půjčky požaduje podepsání smlouvy dlouhé desítky stran, buďte na pozoru. Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou jste si celou nepřečetli a které jste dokonale neporozuměli. Když něčemu nerozumíte, vždy konzultujte s poskytovatelem půjčky. Pokud vám poskytovatel není ochoten pomoci či dokonce spěchá na podpis, jedná se o podvodnou půjčku.
Negativní recenze na internetu
Internet je při hledání půjčky neocenitelným pomocníkem. Existuje nepřeberné množství diskuzních fór a odborných webů, kde oběti podvodných půjček popisují své problémy a poukazují na nečestné praktiky, kterých se stali svědky. Než se definitivně rozhodnete pro půjčku, vyhledejte si název jejího poskytovatele na internetu. Jestliže naleznete velké množství negativních recenzí a zkušeností, nikdy si takovou půjčku neberte.
Neprofesionální jednání
I když se to může zdát jako těžko uvěřitelné, podvodníci nabízející půjčky si často vůbec nedávají pozor na to, jak se chovají jejich zaměstnanci. Jejich školení je vždy zaměřeno pouze na to, jak si klienta udržet a jak postupovat při sepsání smlouvy. Profesionální přístup a distingované jednání jde zcela mimo jejich zaměření. Tento přístup je typický i pro podomní prodejce. Pokud voláte na infolinku podvodné půjčky (pokud tedy infolinku mají) a sjednáváte si smlouvu, varovným signálem by pro vás měl být přílišný hluk, kdy slyšíte mluvit více lidí, hlasitě hrající hudba a opakující se smích. Drzost a arogance v hlase operátora by vás měla přesvědčit o tom, že se nejedná o solidní společnost.
Pokud máte sraz se zástupcem poskytovatele půjčky, měl by vám být schopen odpovědět na veškeré dotazy týkající se vaší budoucí půjčky. Pakliže se vymlouvá na to, že pouze přinesl smlouvu k podpisu, tlačí na vás či dokonce vyhrožuje, můžete si být jisti, že se jedná o podvodnou půjčku.