P2P půjčky - jsou opravdu výhodné?
článek byl přidán: 02.12.2015 Stále častěji se mluví o tzv. P2P půjčkách jako o zajímavé možnosti, jak si půjčit peníze bez účasti standardních bankovních a nebankovních úvěrových společností. Co P2P půjčky jsou, jak fungují a jaká s nimi souvisí rizika pro spotřebitele, probereme na následujících řádcích.Zatímco ve světě P2P neboli peer to peer půjčky fungují hezkou řádku let, v České republice se teprve pomalu a jistě dostávají do povědomí lidí. Ti postupně zjišťují, co P2P půjčky jsou a v čem jsou výhodné. V podstatě se jedná o půjčky mezi lidmi bez integrace bank na základě zprostředkování profesionální P2P platformy provozující speciální internetové stránky.
Co je P2P platforma?
Fungování takové platformy je velice jednoduché. Žadatel o půjčku předloží údaje o své osobě a požadované informace o půjčce (maximální výše, představa o splácení, případně účel půjčky apod.) Všechny informace musí být možné ověřit a zveřejnit na vybraném internetovém portálu. Zde jsou zaregistrovaní také ověření investoři, kteří si mezi žadateli vyberou osobu, jíž půjčku poskytnou. Za zprostředkování obchodu si PTP platforma naúčtuje určité procento z celkové poskytnuté částky.
Aktuálně fungující P2P platformy v ČR:
- Bankerat
- Benefi
- Zonky
Investorem může být v podstatě kdokoliv - fyzická osoba nepodnikající i podnikající či právnická osoba. Vždy záleží na konkrétní P2P platformě, jaká pravidla si nastaví a jak si své investory ověřuje. Samotné investování přes P2P platformy není dosud nijak speciálně legislativně upraveno a poskytované půjčky podléhají zákonu o spotřebitelském úvěru. Jednoduše řečeno, peer to peer půjčky jsou zajímavou alternativou klasických půjček poskytovaných mezi lidmi.
Výhody a nevýhody P2P půjček
U P2P půjček oceňují spotřebitelé zejména nižší úrokové sazby a jednodušší podmínky. Spotřebitel za půjčku zaplatí výrazně méně než v případě klasické bankovní či nebankovní půjčky. Půjčku zde může získat i spotřebitel, jehož odmítla banka či nebankovní úvěrová společnost například z důvodu špatné bonity. Investoři mají právo si zákazníka zvolit dle svých možností, uvážení a preferencí a to již od velmi malých peněžních částek.
Investoři, kteří disponují volnými finančními prostředky, mají díky P2P půjčkám šanci vyššího zhodnocení, než slibuje například spořicí účet či jiné rizikovější investiční příležitosti. Každý investor si může na počátku platformu vyzkoušet bez nutnosti vysokých počátečních vkladů a investovat (půjčit) může i nízké částky.
Pro spotřebitele neexistují u P2P půjček nevýhody téměř žádné. Největší riziko nese investor. I zde hrozí, že dlužník nebude schopen svůj dluh řádně splácet. Dlužné pohledávky je poté nucen vymáhat soudní cestou, což jej stojí další náklady, a přesto nemá jistotu, že své peníze získá zpět. Investor by si proto měl vždy důkladně prověřit osobu, jíž se rozhodne půjčku poskytnout. Rovněž se jim doporučuje investovat menší částky do více půjček, aby se případně riziko nesplácení snížilo na minimum. Rovněž je možné, aby se na jedné půjčce podílelo společnými silami více investorů.
Dále pak je potřeba vzít v úvahu, že P2P platformy nejsou banky, stavební spořitelny ani družstevní záložny a nepodléhají zákonu o bankách a dalších právních předpisů. Rovněž nejsou povinny se účastnit systému pojištění pohledávek z vkladů u Fondu pojištění vkladů. V případě, že by platforma zbankrotovala, nemají věřitelé žádné právo nárokovat náhradu za své pohledávky. Investor by si tedy neměl prověřovat pouze případného dlužníka, ale také důvěryhodnost vybrané P2P platformy.
P2P půjčky jako nové možnosti investování
P2P jsou na českém trhu relativně čerstvou novinkou, která si teprve hledá své příznivce. Spotřebitelům nabízí snadnější získání finančních prostředků s lepšími podmínkami. Peer to peer půjčky lze rovněž brát jako nové možnosti investování.