Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru posílí postavení dlužníka

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček. Pročištění trhu od podvodných firem. Stanovení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru. Nižší poplatky za předčasné splacení. Delší lhůty na rozmyšlenou. Tyto a další změny slibuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v platnost v roce 2016.

Již několik měsíců se v médiích hovoří o připravovaném návrhu nového zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl značně posílit postavení dlužníka ve vztahu k věřiteli. Ministerstvo financí vytvořilo návrh, který chystá radikální změny. Dlužnicí se mají na co těšit, poskytovatelé úvěrů však nikoliv. "Nová úprava řeší závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů," říká Lenka Jurošková, náměstkyně ministerstva financí.

Z tisíců úvěrových společností zbudou pouhé desítky

V důsledku navržených změn by mělo v první řadě dojít k pročištění trhu s půjčkami a to v rámci nebankovních společností, kterých je dnes evidováno více než 50 tisíc společností. Takto široký trh není možné důkladně kontrolovat a také se tak neděje. Česká obchodní inspekce (ČOI), která je kontrolou pověřená, stíhá vyřešit pouze několik desítek případů.

V současné době může půjčky poskytovat doslova každý. Není nutný žádný počáteční kapitál ani speciální licence. Stačí živnostenský list a ten si za 1 000 korun může pořídit kdokoliv. A podle toho to také v České republice vypadá. To by se však mělo od příštího roku změnit.

Půjčky budou smět poskytovat pouze ty společnosti, jenž budou disponovat minimálním kapitálem ve výši 20 milionů korun a také příslušnou licencí. V důsledku této změny vláda očekává radikální pokles počtu společností nabízející půjčky na několik set či dokonce desítek.

"Od nového zákona obecně očekáváme výrazné pročištění trhu od nekalých, až podvodných praktik firem, které nemají jasně stanovená pravidla podnikání a poskytují spotřebitelské nebankovní úvěry způsobem, který se podobá garážovému prodeji," uvedl Tomáš Konvička, obchodní ředitel úvěrové společnosti Fair Credit.

Dohledem bude pověřená Česká národní banka

Změna se bude týkat také kontroly činnosti nebankovních společností. Tou bude nově pověřena Česká národní banka (ČNB), která již nyní dohlíží na banky. Česká národní banka se však této povinnosti tvrdě brání. Podle ní je tato kompetence zcela mimo běžně akceptované úkoly centrálních bank kdekoliv na světě.

Česká národní banka by měla nejen kontrolovat činnost nebankovních společností, ale také by měla rozhodovat a udělovat licence novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských půjček. Stávající společnosti budou mít 6 měsíců na to, aby splnily zákonem stanovené podmínky a zažádaly o novou licenci. Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky avšak bez licence, bude hrozit vysoká pokuta ve výši až 20 milionů korun.

Zákon stanoví maximální výši sankcí za nesplácení půjčky

Tisíce úvěrových společností vydělává především na vysokých sankcích, které účtují dlužníkům v případě nesplácení půjčky či půjček. Jejich výše není v současné době nijak omezená a to se nový zákon chystá změnit. Cílem je likvidace podvodných úvěrových společností, které cílí na problémové zákazníky.

Podle nového zákona bude moci věřitel dlužníkovi účtovat penále či pokuty nejvýše do 70 procent celkové dlužné částky. Smluvní pokuty nebude moci být vyšší než 0,1 procent z dlužné částky za den. Celková výše dlužné částky nebude moci přesáhnout 200 tisíc korun. Ke smluvní pokutě si i nadále budou moci věřitelé účtovat úroky z prodlení a to v maximální výši 8 procenta s tzv. reposazbou stanovovanou centrální bankou a také náhradu za účelně vynaložené náklady související s vymáháním splácení půjčky.

Nulové poplatky za předčasné splacení hypotéky

Mezi zásadní změny bude patřit také část, která se bude týkat předčasného splacení hypotéky. V současné době si úvěrové společnosti účtují zhruba 5 procenta ze zbývající dlužné částky, pokud chce dlužník hypotéku splatit v době fixace. Dle nového návrhu by dlužníci směli splatit 20 procent hypotéky bez poplatku a to každý rok. Hypotéku bude navíc možné předčasné splatit bez sankce a to celou v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci či trvalé invaliditě dlužníka.

TIP: Zajímají vás novinky ze světa půjček? Sledujte nás na Půjčky.cz a o novém zákonu o spotřebitelském úvěru budete mít vždy nejnovější zprávy.

Štítky: nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | novela zákona o spotřebitelském úvěru | pujcky.cz | půjčky | spotřebitelské půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality