Aktuality

Novela insolvenčního zákona přinese mírnější podmínky oddlužení

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Konkrétně se jedná o zákon č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení. 22. ledna byla poslaneckou sněmovnou schválena novela, která přináší řadu pozitivních změn. Neprošel pouze senátní návrh, podle kterého mělo být oddlužení umožněno všem bez rozdílu výše jejich dluhů a příjmů.

 

Stručně a jasně: Jaké změny přináší novela insolvenčního zákona?

  • Kratší a delší variantu oddlužení

  • Nebude nutné dokládat schopnost splacení 30 % dluhů

  • Dluhů může být zbaven i dlužník, který neuhradí ani 30 %

  • Oddlužení bude možné schválit pouze dlužníkům, kteří jsou schopni splácet nejméně 2 178 korun měsíčně

  • Snazší oddlužení pro důchodce a invalidy druhé a třetího stupně

  • Úroky, pokuty a penále se stanou podřízenými pohledávkami

Co je to oddlužení a jak probíhá

Oddlužení neboli také osobní bankrot je určeno pro fyzické osoby, které jsou silně zadlužené a dlouhodobě nejsou schopni své pohledávky splácet. To znamená, že se v prodlení se splácením nachází déle než několik měsíců. Jednorázový výpadek je lepší řešit domluvou s věřiteli, případně konsolidací půjček apod.

 

Dlužník musí splňovat tři kritéria, aby mu bylo oddlužení schváleno:

  • dluhy u dvou a více věřitelů

  • neschopnost splácet pohledávky delší dobu

  • schopnost splatit alespoň 30 % dluhů v následujících 5 letech 

 

Prvním krokem je vypracování a podání insolvenčního návrhu, který musí obsahovat požadované údaje a dokumenty. Návrh nevypracovává dlužník, ale pověřená akreditovaná firma (např. právník, notář, insolvenční správce, exekutor či neziskové a veřejně prospěšné organizace s potřebnou akreditací). 

 

Vypracování návrhu není zadarmo, částka je však naštěstí omezená. „Maximální částka, kterou dlužníci zpracovatelům za přípravu návrhu zaplatí, je stanovena na 4 000 Kč v případě oddlužení jednotlivce, u návrhu na společné oddlužení manželů pak maximálně 6 000 korun. Tyto částky se však platí pouze v případech, kdy návrh zpracovává advokát, notář, insolvenční správce či exekutor. Akreditované neziskové a veřejně prospěšné organizace na žádnou odměnu nárok nemají,“ vysvětluje Oldřich Řeháček, insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

 

Návrh je podán u příslušného insolvenčního soudu. Pokud soud návrh schválí, zahájí insolvenční řízení a oddlužení. Pokud dlužník splní podmínky oddlužení, je po uplynutí stanovené lhůty zbaven všech dluhů nabytých v minulosti. Po tuto lhůtu je dlužník nucen žít ze životního minima.

Novela zákona nabízí delší a kratší variantu

Dosud existovala pouze pětiletá varianta oddlužení. Novela insolvenčního zákona dlužníkům nabídne zbavit se dluhů nejen za pět let, ale také za tři roky. První pětiletá varianta oddlužení zůstává. Dlužník by měl v ideálním případě splatit nejméně 30 % všech dluhů. Pokud se tak nestane a uhradí méně nebo dokonce nic, o škrtnutí dluhů rozhodne insolvenční soud.  

 

Přibude druhá tříletá varianta. Dlužníci, kteří za dobu tří let uhradí 60 % všech svých pohledávek, budou zbaveni zbývajících dluhů. Je to rychlejší způsob, pokud ale dlužník oněch slíbených 60 % nesplatí, vrátí se na začátek všech svých problémů.

Minimální měsíční splátka od 2 178 korun

Oddlužení nebude schváleno každému dlužníkovi, který podá insolvenční návrh. Jednou z podmínek bude schopnost splácet měsíčně alespoň 2 178 korun (1 089 korun je odměna insolvenčnímu správci, 1 089 korun jde na umoření pohledávek). V ojedinělých případech bude schválena minimální splátka ve výši 1 800 korun.

 

Splácení dluhu poté může probíhat dvěma způsoby. Prvním je prodej a zpeněžení majektu dlužníka, druhým splátkový kalendář. Většinou je oddlužení řešeno pomocí splátkového kalendáře. Dlužníkovi je každý měsíc z příjmu strhávána vypočtena částka a ponecháno je mu pouze tzv. nezabavitelné minimum. Nezabavitelné minimum bylo zvýšeno z původních 6 225,33 korun na současných 6 428,67 korun. Přesně tato částka zůstane dlužníkovi v insolvenci.

 

Novela mění povinnost dlužníka prokázat, že je schopen splatit nejméně 30 % svých dluhů. V zákoně se pouze píše, že nesmí porušit “povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů”. Měl by se tedy snažit splatit více, ale i když zaplatí méně, může být zproštěn všech dluhů.

Snazší oddlužení pro důchodce a invalidy

Polepší si zejména starší lidé a invalidé druhého a třetího stupně. Dluhů se mohou zbavit dokonce už po třech letech, stačí splácet nejméně 900 korun měsíčně. Na důchodce a invalidy se totiž nebude vztahovat podmínka splatit nejméně 60 % pohledávek. „Senioři a lidé v invalidním důchodu patří mezi velmi zranitelnou skupinu osob, která zpravidla nemá příležitost zvyšovat své příjmy. Stát jim proto nabídl tento mírnější proces oddlužení, který přispěje k jejich důstojnému životu a stáří,“ vysvětluje Oldřich Řeháček.

 

Většina změn byla přijata pozitivně až na riziko nejasné výsledku. Po uplynutí pětileté lhůty budou totiž soudy rozhodovat o tom, zda dlužník splnil podmínky. I přesto, že dlužník učiní maximum, může nakonec soud rozhodnout v jeho neprospěch. Nyní není jasné, jak v tomto směru budou soudy postupovat.

 

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality