Nenechte se oklamat falešným exekutorem
článek byl přidán: 18.12.2013 V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?Pravda je bohužel taková, že falešní exekutoři existují. Naposledy se případ falešného exekutora řešil na Teplicku. Pachatel si falšováním soudních příkazů přišel na více než 200 000 korun. Podobných případů existují stovky a mnoho lidí trikům falešných exekutorů bohužel naletí. Aby k tomu docházelo méně, připravili jsme pro Vás několik základních rad, které Vám včas pomohou rozeznat podvodníka.
O svých závazcích mějte přehled
Pokud máte o svých závazcích jasný přehled, neměl by Vás falešný exekutor vůbec překvapit. Informace mějte především:
Pokud všechny tyto informace znáte, stačí si při falešném exekučním příkazu vše zkontrolovat. Pokud jakákoliv informace nebude sedět, neváhejte se obrátit na příslušný exekutorský úřad nebo přímo na Exekutorskou komoru ČR.
Jak poznat podvodníka?
Nezdá se Vám exekutor, který po Vás chce peníze? Skutečný exekutor musí splňovat následující kritéria:
“Soudní exekutor je osoba, kterou stát pověřil exekutorským úřadem. Exekutor vykonává exekuci, kterou zahájil soud. Řídí se přitom exekučním řádem, resp. občanským soudním řádem. K dispozici má zákonem definované pravomoci. Pokud exekutor vymáhá peněžitou pohledávku (např. dluh vzniklý nesplácením úvěru, pokutu od MHD, policie, dlužné výživné či nájemné…), má několik možností, jak provést exekuci, a to srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky (tj. např. „obstavením“ bankovního účtu), zřízením exekutorského zástavního práva, prodejem movitých věcí či nemovitostí, postižením podniku, správou nemovitostí a pozastavením řidičského oprávnění (v případě vymáhání dlužného výživného na nezletilé dítě),” uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
Soudní exekutor navíc musí být veden v seznamu exekutorů, který najdete v kompletním znění na webových stránkách Exekutorské komory ČR.
Nepleťte si exekutora s vymahači
Velmi často dochází k tomu, že si lidé pletou exekutory s vymahači. Ti však s nimi nemají nic společného, ačkoliv se vymahači často sami snaží tento dojem nabudit. “Pojmenovávají své provozovny jako exekutorské kanceláře a ve výzvách doručovaných dlužníkům operují s exekuční terminologií tak, aby dlužníka zmátli,” řekla Petra Báčová a doplnila, že: “Tyto společnosti jsou navíc leckdy velice netransparentní, odměny si účtují dle oficiálně neexistujících pravidel, nepodléhají žádné regulaci ani kontrole. Nikdo nad nimi neprovádí dozor, žádný dohledový orgán nereguluje jejich činnost, varuje Báčová a dodává, že některé tyto společnosti činí takové kroky, které by nemohl provést ani pravý soudní exekutor. Jde například o jednání hraničící s vydíráním, osobní prohlídky osobou opačného pohlaví či zabavení věcí zákonem stanovených jako nepostižitelné.”