Aktuality

Nenechte se oklamat falešným exekutorem

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Pravda je bohužel taková, že falešní exekutoři existují. Naposledy se případ falešného exekutora řešil na Teplicku. Pachatel si falšováním soudních příkazů přišel na více než 200 000 korun. Podobných případů existují stovky a mnoho lidí trikům falešných exekutorů bohužel naletí. Aby k tomu docházelo méně, připravili jsme pro Vás několik základních rad, které Vám včas pomohou rozeznat podvodníka.

O svých závazcích mějte přehled

Pokud máte o svých závazcích jasný přehled, neměl by Vás falešný exekutor vůbec překvapit. Informace mějte především:

  • o exekucích nařízených proti Vaší osobě,
  • z jakých exekučních titulů vyplývají,
  • o spisových značkách,
  • o výši pohledávek,
  • o osobě exekutora (jména, číslo).
  • Pokud všechny tyto informace znáte, stačí si při falešném exekučním příkazu vše zkontrolovat. Pokud jakákoliv informace nebude sedět, neváhejte se obrátit na příslušný exekutorský úřad nebo přímo na Exekutorskou komoru ČR.

    Jak poznat podvodníka?

    Nezdá se Vám exekutor, který po Vás chce peníze? Skutečný exekutor musí splňovat následující kritéria:

  • je občanem ČR
  • je plně způsobilý k právním úkonům
  • je bezúhonný
  • vystudoval vysokou školu právnickou na území ČR
  • má za sebou tříletou exekutorskou praxi
  • má exekutorskou zkoušku
  • “Soudní exekutor je osoba, kterou stát pověřil exekutorským úřadem. Exekutor vykonává exekuci, kterou zahájil soud. Řídí se přitom exekučním řádem, resp. občanským soudním řádem. K dispozici má zákonem definované pravomoci. Pokud exekutor vymáhá peněžitou pohledávku (např. dluh vzniklý nesplácením úvěru, pokutu od MHD, policie, dlužné výživné či nájemné…), má několik možností, jak provést exekuci, a to srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky (tj. např. „obstavením“ bankovního účtu), zřízením exekutorského zástavního práva, prodejem movitých věcí či nemovitostí, postižením podniku, správou nemovitostí a pozastavením řidičského oprávnění (v případě vymáhání dlužného výživného na nezletilé dítě),” uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

    Soudní exekutor navíc musí být veden v seznamu exekutorů, který najdete v kompletním znění na webových stránkách Exekutorské komory ČR.

    Nepleťte si exekutora s vymahači

    Velmi často dochází k tomu, že si lidé pletou exekutory s vymahači. Ti však s nimi nemají nic společného, ačkoliv se vymahači často sami snaží tento dojem nabudit. “Pojmenovávají své provozovny jako exekutorské kanceláře a ve výzvách doručovaných dlužníkům operují s exekuční terminologií tak, aby dlužníka zmátli,” řekla Petra Báčová a doplnila, že: “Tyto společnosti jsou navíc leckdy velice netransparentní, odměny si účtují dle oficiálně neexistujících pravidel, nepodléhají žádné regulaci ani kontrole. Nikdo nad nimi neprovádí dozor, žádný dohledový orgán nereguluje jejich činnost, varuje Báčová a dodává, že některé tyto společnosti činí takové kroky, které by nemohl provést ani pravý soudní exekutor. Jde například o jednání hraničící s vydíráním, osobní prohlídky osobou opačného pohlaví či zabavení věcí zákonem stanovených jako nepostižitelné.”

    Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

    Zobrazit

    Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

    Zobrazit

    Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

    Zobrazit

    Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

    Zobrazit

    Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

    Zobrazit

    Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

    Zobrazit

    Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

    Zobrazit

    Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

    Zobrazit
    Všechny aktuality