Nebankovní půjčka – jaké jsou její výhody a nevýhody?
článek byl přidán: 12.11.2020 Nebankovní půjčky jsou alternativou ke klasickým půjčkám, které si můžete vzít v bance. Obvykle jsou snáze dostupné a vyřídíte je rychleji, na druhou stranu na úrocích většinou zaplatíte více. Jaké jsou další výhody a nevýhody nebankovních půjček?Schválení půjčky během pár minut
Největší výhodou nebankovní půjčky je rychlost jejího vyřízení. Nebankovní instituce neposuzují žadatele o úvěr tak přísným metrem, jako je tomu u klasických bank. Z toho důvodu je celý proces žádosti i schválení půjčky o dost rychlejší.
Nejbenevolentnější podmínky se vztahují na krátkodobé nebankovní půjčky v řádech pár tisíc korun. Na ty nemusíte dokládat své příjmy – stačí vyplnit jednoduchý formulář, kde uvedete své kontaktní údaje. Úvěr vyřídíte online, v některých případech stačí dokonce jen SMS. V těchto případech tak můžete mít půjčku schválenou opravdu během pár minut a peníze máte ihned na svém účtu. U vyšších částek nebo nebankovních půjček pro podnikatele musíte počítat s delším časem na vyřízení.
O nebankovní půjčku můžete žádat kdykoliv
Další výhodou nebankovních půjček je flexibilita při žádosti – poskytovatelé fungují v drtivé většině případů online, a tak nemusíte chodit na pobočku. Navíc si o půjčku můžete žádat klidně o víkendu nebo během státního svátku, a v některých případech vám dokonce i během volných dnů peníze ihned vyplatí. Další možností sjednání nebankovní půjčky je po telefonu nebo pomocí krátké textové zprávy.
Nebankovní půjčka pro všechny
Poskytovatelé nebankovních půjček se snaží vyjít maximálně vstříc všem žadatelům. Pro malé a krátkodobé úvěry si žadatele zpravidla neověřují v registru dlužníků a nepožadují potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Díky tomu dosáhnou na nebankovní půjčku často i studenti, důchodci a další osoby s nízkými nebo nepravidelnými příjmy. Šanci mají u některých poskytovatelů rovněž cizinci, kteří nemají trvalý pobyt v České republice.
Půjčte si i malou částku
Banky obvykle poskytují pouze vyšší úvěry, není možné si půjčit například méně než deset nebo dvacet tisíc korun. Nebankovní půjčky vám tak vyřeší situaci, kdy potřebujete půjčit jen pár tisíc, třeba na nákup nového spotřebiče. Někdy se setkáte také s názvem mikropůjčky. Jejich doba splatnosti je většinou 1 měsíc.
Připravte se na vysoké úroky a poplatky
To, že vám nebankovní instituce poskytne půjčku, přestože jste rizikový klient, s sebou pochopitelně nese i své nevýhody – nebankovní půjčky mají obvykle vyšší úroky. Pozor si dávejte také na vysoké poplatky. U dlouhodobých půjček můžete sledovat RPSN – roční procentní sazbu nákladů. Tento ukazatel vám pomůže porovnat všechny náklady na půjčku, nejen úrokovou sazbu. Jedná se však o náklady za celý rok, proto nemá u krátkodobých nebankovních půjček tak dobrou vypovídací hodnotu. „U půjček se splatností v řádech týdnů až měsíců není RPSN směrodatná. Důležitější je celkově uhrazená částka včetně všech poplatků a s úvěrem spojených plateb,“ říká Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky pro euro.cz.
Pozor na nepoctivé poskytovatele nebankovních půjček
Trh s nebankovními půjčkami nemá příliš dobrou reputaci a není divu. Přes všechna omezení a pravidla stále můžete narazit na nesolidní společnosti, které se ohání nabídkou nejlepší nebankovní půjčky. Ve skutečnosti však nabízí velmi nevýhodné produkty zaměřené na osoby ve složité životní situaci. To může vést až k pádu do dluhové pasti a exekucí.
Proto si vždy nebankovní subjekt prověřte. Nebankovní instituce nabízející úvěry musí získat licenci od České národní banky (ČNB). Žádná společnost nesmí poskytovat spotřebitelské úvěry bez platné licence – bohužel u nebankovních půjček pro podnikatele tato povinnost neplatí. Aktuální seznam licencovaných společností najdete na webových stránkách ČNB. Pokud tam společnost nenajdete, poskytuje půjčky nelegálně. S posouzením důvěryhodnosti poskytovatele nebankovní půjčky vám pomůže také srovnání půjček, kde najdete pouze prověřené společnosti.