Jsou české půjčky dražší než v západní Evropě?
článek byl přidán: 26.06.2014 V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?Odborníci také tvrdí, že vznik nových a moderních bank by měl vést k postupnému dorovnávání podmínek českých půjček se západoevropskými. Nové banky se snaží získat nové klienty, a proto přichází s výhodnějšími konkurenčními nabídkami a službami. Pomalu začínají vykazovat lepší výsledky a velké bankovní instituce se budou muset přizpůsobit. Možná tedy i nás v budoucnu čekají lepší podmínky.
V současné době však české banky i nebankovní společnosti nabízí výrazně vyšší průměrné úrokové sazby a Češi tak na splátkách zaplatí řádově o několik milionů více než sousedi v západních zemích.
Objem poskytnutých půjček roste
I přes horší podmínky objem poskytnutých půjček neustále roste. Například banka ZUNO tvrdí, že za prvních pět měsíců v letošním roce poskytla půjčku o objemu 421 milionů korun. Meziroční nárůst činil dokonce 60 procent. Podle analytika banky ZUNO Jána Kalanina je hlavním důvodem nárůst konsolidovaných a refinancovaných půjček. Zde zaznamenali navýšení na 151,2 milionů korun.
„Spoření již není zdaleka tak výhodné jako v minulých letech. Hitem jsou konsolidace, které tvoří jen v Zuno přes 20 procent objemu všech úvěrů,“ uvedl Ján Kalanin, analytik ZUNO.
Na cenách půjček se projevuje také úroková sazba centrálních bank
Situace není příznivá ani pro banky. Evropská centrální banka (ECB) dokonce snížila úrokovou sazbu na historické minimum, a tak se depozitní sazba dostala až do záporných hodnot. To znamená, že banky musí za své peníze uložené v Evropské centrální bance dokonce platit.