Je lepší dlužník domácnost či firma?
článek byl přidán: 10.08.2015 Úvěrové společnosti se shodují na tom, že české firmy své dluhy splácí lépe než domácnosti. Poprvé od roku 2009, kdy do Česka vtrhla globální hospodářská krize, klesl podíl nesplácených firemních úvěrů pod 6 procent. Platební kázeň českých domácností se rovněž zlepšuje avšak výrazně pomaleji.Před hospodářskou krizí si české banky platební kázeň svých klientů z řad fyzických i právnických osob nemohly vynachválit. V roce 2008 evidovaly pouze 3 procenta případů nesplácených půjček. Následovalo několik málo let, kdy se špatná hospodářská situace odrazila také na platební schopnosti. Lidé i firmy se stále častěji dostávaly do platební neschopnosti a počet nesplácených půjček rapidně vzrostl.
Platební schopnosti dlužníků se stále zlepšuje
V současné době dluží domácnosti bankám téměř 60 miliard korun a firmy 54 miliard korun. Zhruba 6 procent případů je problematických, což je o polovinu více než v roce 2008. Ještě před rokem však byla situace ještě horší. Banky si tak pochvalují, že si nepoctivých dlužníků opět ubývá. Od počátku roku poklesl podíl nesplácených firemních půjček o 5 procent a půjček domácnostem o 2 procenta.
„Opravné položky bank k úvěrům jsou nyní prakticky na polovině toho, co banky zaúčtovaly v roce 2013, a také níže, než tomu bylo loni. Podíl nákladů rizika na provozním zisku bank je tak nyní nejnižší od doby finanční krize,“ uvádí Marek Hatlapatka, analytik ue společnosti Cyrrus.
Nejsvědomičtější jsou přitom hypoteční dlužníci. U hypoték hlásí banky problémy pouze u 2,5 případů. Nejhorší situace je naopak u tzv. karetních úvěrů, u který se počet problematických dlužníků pohybuje okolo 14 procent. „Český trh je stále výrazně rizikovější než například trh v Rakousku, objem nesplácených spotřebitelských úvěrů je zde výrazně vyšší, což se odráží i ve vyšší rizikové přirážce,“ vysvětluje Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.
Zájem o půjčky stále roste
Lepší ekonomická situace v zemi je patrná také v rostoucím zájmu o půjčky. Česká bankovní asociace uvedla, že například v měsíci červen celkový objem bankovních úvěrů vzrostl dokonce o 6 procent na 2,71 bilionu korun. V loňském roce však meziroční růst činil necelých 5 procent. Větší zájem o půjčky evidují banky u domácností, u nichž objem úvěrů vzrostl o 7,2 procenta. U firem je nárůst menší a to o 4,8 procenta. Zcela rekordní byl přitom objem nových úvěrů, který činil 13 procent.
"Zájem o nové úvěry se promítá i do jejich celkového objemu, kde nás rychlejší aktuální dynamika vede ke zvýšení odhadu průměrného celoročního růstu ze čtyř na minimálně pět procent. Červnová data z bankovní statistiky zaznamenala hned několik nových historických rekordů. Zájem domácností i podniků o nové úvěry stále sílí a bodem zlomu je rozhodně skutečnost, že červen prolomil opatrnost domácností v oblasti úvěrů na spotřebu," komentovala čísla Eva Zamrazilová, hlavní analytička České bankovní asociace.
Obezřetné chování domácnosti během hospodářské krizi se stává minulosti. Češi se odvažují půjčovat častěji a především více. To je patrné zejména v oblasti hypotečních úvěrů, které tvoří největší podíl v celkovém počtu poskytnutých úvěrů bankami.
Zlepšuje se také kvalita úvěrů. Banky půjčují domácnostem i podnikům za výrazně nižší sazby. V případě domácnosti se nízké sazby projevily zejména u hypotéky, u nichž se úrokové sazby velmi dlouho držely na svém dnů. V případě podnikových úvěrů mají úrokové sazby stále rezervu.
TIP: Porovnejte si půjčky a zaplaťte na úrocích méně. Nejvýhodnější půjčku najdete na Půjčky.cz!