Aktuality

Jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Po dlouhých měsících dohadování vzešel 1. prosince v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Přinesl sebou velké změny, které pocítí poskytovatelé půjček i spotřebitelé. Zatímco pro poskytovatele jsou změny spíše k horšímu, spotřebitelé se mohu těšit z posílení svých práv.

Cílem novely zákona je zvýšení ochrany spotřebitelských práv a omezení nepoctivých praktik nebankovních úvěrových společností. Nově zákon postihuje také mikropůjčky do 5 000 Kč a hypoteční úvěry.

 

Lepší ochrana spotřebitelských práv

Novela zákona umožní lepší orientaci v podmínkách úvěru. Poskytovatelé jsou nyní povinni podávat ucelené informace o tom, na kolik úvěr vyjde prostřednictvím roční procentní sazby nákladů (RPSN). Tato informace musí splňovat zákonem nastavenou strukturu. Spotřebitel navíc získal 14denní lhůtu, během níž nesmí poskytovatel úvěr svou nabídku změnit.

Poskytovatelé úvěrů také musí důsledně prozkoumat bonitu žadatele o úvěr a nesmí jej poskytnout zájemci, které přísné podmínky nesplňuje. Pokud tak učiní, úvěr bude prohlášený za neplatný a dlužník bude povinen uhradit pouze jistinu.

Hypoteční banky musí své klienty informovat o konci fixačního období nejpozději 3 měsíce před jejím ukončením. Tuto povinnost dosud neměly a informaci zasílaly cca 6 týdnů před koncem fixaci, kdy již klienti neměli dostatek času na podání výpovědi a případné refinancování méně výhodné hypotéky.

Také další novinka se týká hypotečních úvěrů. Spotřebitelé mohou uhradit až 25 % hypotečního úvěru bez poplatku a to 1x ročně před výročím smlouvy. Pokud klient prodává nemovitost zatíženou hypotékou, má právo klient bez sankce splatit celý úvěr najednou. Banka si může naúčtovat pouze 1 % z předčasně uhrazené splátky, nejvýše však 50 000 Kč.

Novela zákona dále stanovila maximální výše sankcí za pozdní splátky úvěru. Celková pokuta nesmí překročit 50 % úvěru, nejvýše však 200 000 Kč.

 

Konec neférových poskytovatelů půjček?

Velké množství změn se týká nebankovních poskytovatelů půjček, zejména jejich méně poctivé části. Nad nebankovními společnostmi převzala dohled Česká národní banka, do konce listopadu dohlížela na nebankovní společnosti Česká obchodní inspekce. Zpřísnily se i podmínky pro provozování této činnosti.

Nebankovní poskytovatelé půjček musí splnit hned několik nových podmínek. V první řadě musí mít dokončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo musí doložit praxi v délce 3 let. Následně je čekají odborné zkoušky a udělení příslušné licence. Společnost, která chce poskytovat půjčky, musí doložit minimální finanční kapitál ve výši 20 000 000 Kč.


Nové změny mají na úvěrovém trhu přinést velké změny a to zejména mezi nebankovních společnostmi. Zpřísněné podmínky mají vést k radikálnímu snížení počtu nebankovních společnosti ze stávajících 50 000 na několik stovek.

Štítky: nebankovní půjčka | půjčky | zákon o spotřebitelském úvěru | zákony

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality