Jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?
článek byl přidán: 20.01.2017 Po dlouhých měsících dohadování vzešel 1. prosince v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Přinesl sebou velké změny, které pocítí poskytovatelé půjček i spotřebitelé. Zatímco pro poskytovatele jsou změny spíše k horšímu, spotřebitelé se mohu těšit z posílení svých práv.Cílem novely zákona je zvýšení ochrany spotřebitelských práv a omezení nepoctivých praktik nebankovních úvěrových společností. Nově zákon postihuje také mikropůjčky do 5 000 Kč a hypoteční úvěry.
Lepší ochrana spotřebitelských práv
Novela zákona umožní lepší orientaci v podmínkách úvěru. Poskytovatelé jsou nyní povinni podávat ucelené informace o tom, na kolik úvěr vyjde prostřednictvím roční procentní sazby nákladů (RPSN). Tato informace musí splňovat zákonem nastavenou strukturu. Spotřebitel navíc získal 14denní lhůtu, během níž nesmí poskytovatel úvěr svou nabídku změnit.
Poskytovatelé úvěrů také musí důsledně prozkoumat bonitu žadatele o úvěr a nesmí jej poskytnout zájemci, které přísné podmínky nesplňuje. Pokud tak učiní, úvěr bude prohlášený za neplatný a dlužník bude povinen uhradit pouze jistinu.
Hypoteční banky musí své klienty informovat o konci fixačního období nejpozději 3 měsíce před jejím ukončením. Tuto povinnost dosud neměly a informaci zasílaly cca 6 týdnů před koncem fixaci, kdy již klienti neměli dostatek času na podání výpovědi a případné refinancování méně výhodné hypotéky.
Také další novinka se týká hypotečních úvěrů. Spotřebitelé mohou uhradit až 25 % hypotečního úvěru bez poplatku a to 1x ročně před výročím smlouvy. Pokud klient prodává nemovitost zatíženou hypotékou, má právo klient bez sankce splatit celý úvěr najednou. Banka si může naúčtovat pouze 1 % z předčasně uhrazené splátky, nejvýše však 50 000 Kč.
Novela zákona dále stanovila maximální výše sankcí za pozdní splátky úvěru. Celková pokuta nesmí překročit 50 % úvěru, nejvýše však 200 000 Kč.
Konec neférových poskytovatelů půjček?
Velké množství změn se týká nebankovních poskytovatelů půjček, zejména jejich méně poctivé části. Nad nebankovními společnostmi převzala dohled Česká národní banka, do konce listopadu dohlížela na nebankovní společnosti Česká obchodní inspekce. Zpřísnily se i podmínky pro provozování této činnosti.
Nebankovní poskytovatelé půjček musí splnit hned několik nových podmínek. V první řadě musí mít dokončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo musí doložit praxi v délce 3 let. Následně je čekají odborné zkoušky a udělení příslušné licence. Společnost, která chce poskytovat půjčky, musí doložit minimální finanční kapitál ve výši 20 000 000 Kč.
Nové změny mají na úvěrovém trhu přinést velké změny a to zejména mezi nebankovních společnostmi. Zpřísněné podmínky mají vést k radikálnímu snížení počtu nebankovních společnosti ze stávajících 50 000 na několik stovek.