Aktuality

Hrozí vám exekuce? Víme, co vám exekutor nesmí zabavit

Novela zákona občanského soudního a exekučního řadu č. 164/2015 Sb. zmírňuje dopad exekucí na dlužníky, který mimo jiné stanovil nová pravidla pro činnost exekutorů. Exekutoři nesmí prodat dům dlužníka kvůli nízkému dluhu do výše 30 000 Kč a rovněž se rozšířil seznam věcí, které exekutor zabavit nesmí.

Novela zákona vešla v platnost v loňském roce, konkrétně 1. září 2015, a změnila původní zákon č. 99/1963 Sb. o občanském soudním řadu. Nejvíce změn a novinek se týká pravidel pro činnost exekutorů. Proti zákonu se vyslovila pouze Exekutorská komora, která se zněním novely nesouhlasí.

„Neustálé dílčí novelizace zbytečně komplikují a byrokratizují exekuční řízení. Téměř pokaždé se jedná o nekoncepční změny, které neuváženě zasahují do práv věřitelů a probíhajících exekucí. Na druhé straně na to v konečném důsledku, bohužel, doplácejí dlužníci. Exekutorská komora ČR se na půdě Poslanecké sněmovny i Senátu po celou dobu snažila předkládat smysluplnější návrhy, takové, které by zbytečně nepoškozovaly zúčastněné strany. Mrzí nás, že nebyly vyslyšeny,“ uvedla Mgr. Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Co konkrétně nepodléhá exekuci?

Novela zákona rozšířila seznam věcí, na které exekutor nesmí v žádném případně sáhnout. Konkrétně jsou z výkonu exekučního rozhodnutí vyloučeny:

  • běžné oděvní součásti
  • obvyklé vybavení domácnosti
  • snubní prsten a jiné předměty podobné povahy
  • zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě
  • hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu, což nyní pro jednotlivce představuje částku 6 280 korun
  • věci nezbytně nutné k výkonu podnikatelské činnosti, je-li dlužník podnikatel

Zdroj: Exekutorská komora ČR
 
Zákon nově definoval pojem “obvyklé vybavení domácnosti” jako věci, které dlužník a jeho rodina nezbytně potřebuje k uspokojování  hmotných potřeb apod. „Jedná se například o věci, které patří do kategorie obvyklého vybavení domácnosti, jejichž hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení. Cena obvyklého vybavení však nebyla stanovena a může tak opět docházet ke spornému výkladu jak ze strany dlužníka tak soudního exekutora,“ kritizuje novelu zákona Pavla Fučíková. Za obvyklé vybavení domácnosti se považuje například postel, stůl, židle, kuchyňská linka a její vybavení, chladnička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo.

Obvyklé vybavení domácnosti však neznamená totéž jako typické vybavení domácnosti, do kterého náleží také barevný televizor, sedací souprava, přehrávací aparatura apod. V tomto případě se nejedná o věci nezbytné a exekutor je tedy může zabavit.

V případě věcí citové hodnoty, jako je například snubní prsten, hodinky s věnováním a svatební šaty, se seznam rozšířil také o písemnosti osobní povahy, fotografie a videa osobní povahy (rodinná alba, dětské hračky, apod.).

Ochrana zaměstnanců v exekuci se snížila

Zákon rovněž určuje částku, kterou dlužník potřebuje ke svému životu, a tudíž nesmí být sražena z jeho měsíční mzdy. Předpisy dále určují částku, která může být v rámci čisté mzdy dlužníka postižena bez omezení. Srážky mohou být prováděny pouze z čisté mzdy, tedy částky, z níž byla odečtena záloha na daň z příjmu, pojistné na sociální zabezpečení, pojistné na veřejné zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Poté se čistá mzda (tzv. výpočtová základna) rozdělí na třetiny. Jedna třetina je určená na vydobytí nepřednostních pohledávek, druhá třetina k vydobytí přednostních pohledávek (nejsou-li, vyplatí se dlužníkovi) a třetí třetina se vždy vyplatí dlužníkovi.

Podnikateli nesmí být zabaveny věci potřebné ke své činnosti

Pokud je dlužník podnikatel, nemá exekutor právo zabavit jeho věci, které jsou nezbytně nutné pro výkon jeho podnikatelské činnosti byť v minimálním rozsahu (např. vozidlo, počítač, mobilní telefon a další). To však neplatí v případě, pokud na těchto věcech vázne zástavní právo a jedná-li se o vymožení pohledávky oprávněného, jenže je tímto zástavním právem zajištěna.

TIP: Hrozí vám exekuce? Ověřte si, na co má exekutor právo, a co si již nemůže dovolit. Nejlépe však uděláte, když se exekuci vyhnete úplně a vezmete si vždy bezpečnou půjčku na Půjčky.cz dle svých finančních možností.

Štítky: exekuce | exekuční řád | exekutor | Exekutorská komora ČR | zákon o exekučním řádu

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality