Aktuality

Do registru dlužníků se můžete dostat i vinou chyby banky

Problémy se splácením jedné malé půjčky vám mohou “zavařit” ještě po několika letech. Důvodem jsou registry dlužníků, které shromažďují informace o dlužnících a jejich pohledávkách, a do nichž nahlíží poskytovatelé úvěrů za účelem ověření platební morálky u potencionálních klientů.

Registry dlužníků nikdy nepřehlížejte, zejména pokud máte v plánu žádat o vyšší úvěr či hypotéku. Můžete se domnívat, že je vše v naprostém pořádku. Žádné nesplacené dluhy nemáte a ty současné splácíte řádně a v termínech. Přesto vás může překvapit nečekané zamítnutí žádosti o hypotéku.

Jak je to možné? Registry dlužníků uchovávají informace po dobu i několika let. Pokud jste například před čtyřmi roky pár splátek u jedné bezvýznamné půjčky uhradili pozdě, negativní záznam si banka prohlédne ještě dnes a může být právě příčinou, proč vás označí za nesolidního klienta a vaši žádost zamítne.

Pouze Bankovní registr klientských informací nepotřebuje souhlas dlužníka

Každá banka, každý poskytovatel úvěrů ale i dalších služeb (např. poskytovatele energií či mobilní operátoři) mají možnost nahlédnout do některého z registru dlužníků a prohlédnout si úvěrovou minulost konkrétního klienta.

Některé registry přitom chovávají pouze negativní informace (tj. nesplacené pohledávky), jiné obsahují negativní i pozitivní informace. V druhém případě se informace vztahují ke všem pohledávkám, tedy i těm řádně splácením. Tyto informace klienty nepoškozují, naopak jim pomáhají. Každopádně v současné době jsou za zásadní registry dlužníků považovány:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI neboli Czech Banking Credit Bureau, CBCB) - obsažené informace pochází od tuzemských bank a stavebních spořitelen. Jedná se o pozitivní i negativní registr.
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI neboli Loans and Leasings Credit Bureau, LLCB) - obsažené informace pochází od nebankovních poskytovatelů úvěrů. Jedná se o pozitivní i negativní registr.
  • Solus (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům) - obsahuje pouze negativní informace, které pochází od bank, stavebních spořitelen, nebankovních poskytovatelů úvěrů, ale i od dodavatelů energií, mobilních operátorů a vybraných velkoobchodů (např. Makro).

Pozor! V bankovním registru BRKI mohou být údaje zveřejněny i bez souhlasu dlužníků. To však neplatí pro nebankovní registr NRKI a Solus, kde je výslovný souhlas dlužníka NUTNÝ.

Mezi tyto registry bývá ještě zařazován Centrální registr dlužníků (CERD), který však bývá označován za nedůvěryhodný. Podle některých informací se pouze snaží nachytat důvěřivé občany a za bezvýznamný výpis o bezdlužnosti požaduje poplatek ve výši 200 korun i více.

Info: Kolik stojí výpis z registru dlužníků?
BRKI:
expresní výpis do 24 hodin za 200 Kč, klasický výpis do 30 dnů za 100 Kč
NRKI: expresní výpis do 24 hodin za 200 Kč, klasický výpis do 30 dnů za 100 Kč
Solus: SMS zpráva za 99 Kč, písemný výpis na dobírku za 218 Kč

Do registru dlužníků vás dostane i dluh ve výši 500 korun

Vaše jméno se může v registru dlužníků ocitnout velice snadno a rychle. Stačí požádat o půjčku, o hypoteční úvěr nebo si zřídit kreditní kartu či kontokorent. V případě bankovního registru BRKI se tam ocitnete vždy, v případě nebankovního registru NRKI a Solusu jen tehdy, podepíšete-li se zveřejněním informací o své osobě souhlas. Proto si při sjednávání jakéhokoliv úvěrového produktu pozorně přečtěte vše, co podepisujete.

Do registru dlužníků se však můžete dostat i bez vlastního zavinění. Stačí, kdy banka eviduje zrušenou kreditní kartu jako aktivní, a tudíž jsou v registru evidovány údajné splátky jako dlužné a po splatnosti. Při rušení úvěrových produktů si vždy ověřte, že banka udělala všechny kroky, které měla. V případě, že takový přešlap u své banky odhalíte, okamžitě zažádejte o výmaz z registru dlužníků.

Negativní záznam bez vědomí dlužníka může vzniknout taky v případě:

  • krádeže peněženky s osobními doklady a platebními kartami,
  • nevyřešeného sporu mezi zákazníkem a prodejcem kvůli produktu či službě.

BRKI a NRKI registrují každou zpožděnou či neuhrazenou splátku u půjčky, hypotéky, ale i u opožděného vyrovnání minusového stavu na svém bankovním účtu. Pokud “dloužek” neuhradíte ještě v daném měsíci, vaše jméno může v registru zůstat další čtyři roky. A je úplně jedno, že se jedná pouze o pár set korun. Pro zápis do BRKI a NRKI totiž neexistuje žádná minimální výše dluhu či lhůta.

V případě Solusu jsou pravidla odlišná. Aby se vaše jméno ocitlo na seznamu dlužníkům, musí minimální výše dluhu činit alespoň 500 korun a dlužník musí být v prodlení nejméně se třemi po sobě jdoucími splátkami. Solus uchovává záznam po dobu 3 let od uhrazení dlužné částky a 1 rok od uhrazení dlužné částky mobilnímu operátorovi.

Chcete mít jistotu, že se vaše jméno neocitne v registru dlužníků? Radíme vám, berte si jen takové půjčky, které jste schopni bez problémů dlouhodobě splácet. Při výběru výhodné půjčky můžete využít náš přehledný online porovnávač půjčky na Půjčky.cz.

Štítky: BRKI | CERD | NRKI | registry dlužníků | Solus | úvěrové registry | výpis z registru dlužníků

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality