Aktuality

Co vše musíte splnit, abyste dosáhli na bankovní půjčku?

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Základní požadavky

Standardním požadavkem bank je plnoletost žadatele. Všechny banky také vyžadují, aby potenciální dlužník měl pravidelný příjem. Ten může mít různou podobu, kromě příjmu ze zaměstnání to může být příjem z podnikání, důchod, sociální dávky nebo renta. Příjem se dokládá pomocí výplatních pásek, výpisů z účtů a dalších podobných dokumentů. 

Požadovaná výše příjmu se odvíjí od výše půjčky a politiky konkrétní banky. Obecně ale platí, že i pro ty nejmenší půjčky potřebujete pravidelný příjem 8 000 – 10 000 měsíčně. Žádná banka také nepůjčí tomu, kdo je v exekučním nebo insolvenčním řízení, neboť takový člověk není zjevně schopen platit své závazky.

Dalším nezbytnou podmínkou je, abyste měli bankovní účet. Většina bank chce žadatelům o půjčku vnutit svůj vlastní. Některé banky, například Česká spořitelna, ale strpí i jiný bankovní účet.

Co banka při svém rozhodování také zohledňuje

I když splňujete základní podmínky pro získání půjčky, neznamená to, že máte na půjčku nárok. Věřitel si vždy vyhodnotí profil žadatele, a až poté se rozhodne, zda mu půjčku opravdu dá. Banka při rozhodování prověřuje několik ukazatelů, jako je výše dostupných financí, vzdělání, rodinný stav, profese nebo věk. 

Také vychází z údajů z úvěrových registrů, kde jsou informace o předchozích půjčkách žadatelů, případně i o nezaplacených účtech (za telefon, televizi apod.). Na základě těchto informací tedy banka rozhodne o udělení nebo neudělení půjčky a o výši úroku. Obecně platí, že čím více důvěryhodný klient, tím nižší úrok musí platit a naopak. Šance na získání půjčky se samozřejmě odvíjí také od její výše. 

Pokud máte u nějaké banky již delší dobu účet, spíše se tím zrychlí celý proces, než že byste měli větší šanci na získání úvěru. Banka musí v první řadě zohlednit, jestli jste schopni splácet půjčku a nejde ani tolik o to, zda jste dlouhodobý klient. Pokud však už máte založený účet a banka má tím pádem celou řadu potřebných údajů, mělo by být vše rychlejší.

To, jestli půjčku od banky skutečně dostanete, se nedá dopředu úplně spolehlivě odhadnout a zjistíte to pouze tak, že to vyzkoušíte. Každá banka má sice úvěrovou kalkulačku, ale pomocí ní zjistíte pouze výši úroku a měsíční splátky. 

Pokud půjčku neodstanete, banka není povinna vysvětlovat, proč se tak nestalo. V takovém případě můžete zkusit snížit výši půjčky, zvýšit své příjmy nebo jít do jiné banky. Dalším řešením je získání spolužadatele nebo ručitele. Spolužadatel zvyšuje šance na získání úvěru tím, že se jeho příjem při rozhodování o přidělení úvěru připočítává k příjmu žadatele. Naproti tomu ručitel svým majetkem pouze ručí za úvěr pro případ jeho neplacení.


 

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality