Aktuality

Co je refinancování? Způsob, jak získat výhodnější podmínky i nižší úrok

Kdo by nesnil o pohodovém bydlení ve vlastním domku? Tenhle sen pomáhají většině Čechů splnit právě hypoteční úvěry, které se podílejí na objemu rozpůjčovaných prostředků největší měrou. Pozadu ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské úvěry a půjčky, které nám mohou naopak usnadnit cestu k vlastnímu automobilu nebo vybavení vysněné nemovitosti. Co když nám ale parametry půjčky nebo hypotéky přestaly vyhovovat? V takovém případě se dostává ke slovu refinancování.

Co je refinancování a proč se vyplatí právě vám?

O refinancování můžeme nejčastěji slyšet právě v souvislosti s hypotečním úvěrem. Výjimkou však nejsou ani refinancované spotřebitelské půjčky a úvěry. Pokud jste o tomhle pojmu nikdy neslyšeli, pak dodáme, že refinancování je procesem, kterým vyplácíte původní úvěr peněžními prostředky získanými z nového úvěru. Ve své podstatě jde o to, že vám (zpravidla) konkurence nabídne výhodnější podmínky splácení. Jednat se může jak o delší nebo naopak kratší dobu splatnosti, tak o nižší měsíční splátku.

Důvody refinancování

Mezi nejčastější důvody spotřebitelů, kteří se rozhodli svoje závazky refinancovat, patří nepochybně změna jejich bonity. Spotřebitel začal vydělávat více, proto si může dovolit více splácet. Nebo naopak jeden z členů domácnosti přišel o stabilní výdělek a proto je namístě zvážit úpravu měsíčních splátek, které by neměly ohrožovat stávající životní úroveň spotřebitele.

Druhým nejčastějším důvodem je také vyšší hodnota kupované nemovitosti a změna průměrné úrokové sazby. Zatímco na začátku roku 2019 jste si mohli vzít hypotéku s průměrnou úrokovou sazbou, která se nedostala pod tři procenta, v srpnu letošního roku spadla její výše na neuvěřitelných 2,11 %. A to už se z dlouhodobého hlediska projeví.

Kdy o refinancování hypotéky uvažovat?

V první řadě tehdy, když se najde banka nebo nebankovní společnost, která vám nabídne výhodnější podmínky. Abyste ale na refinancování hypotéky nebo půjčky neprodělali, je dobré držet se několika základních pravidel. O refinancování byste u své banky nebo stávajícího nebankovního věřitele měli požádat zhruba dva měsíce před začátkem období refixace úrokové sazby nebo výročí uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru. Jedině tak se vyvarujete případných sankcí za předčasné splacení (=závazku novým subjektem, který ho za vás převezme).

Co budete k refinancování potřebovat?

Jakmile zjistíte, která banka vám nabídne ty “nejpřátelštější” podmínky, nezapomeňte, že ani refinancování není jen o podpisu nové smlouvy. U spotřebitelských úvěrů je postup přece jen o něco méně komplikovaný, přesto je potřeba se připravit na to, že refinancování je spojeno s řadou dokumentů, mezi které patří třeba potvrzení o příjmu, smlouvy k původnímu závazku, potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru nebo souhlas původní banky s přistoupením „nové“ banky na druhé místo v zástavě. Celý proces refinancování (zejména hypotéky) je poměrně administrativně náročný a může trvat klidně i dva nebo tři týdny. Vše záleží na konkrétní bance a samozřejmě spolupráci spotřebitele. 

Štítky: hypotéka | půjčky | refinancování

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality