Aktuality

Co byste měli vědět předtím, než si pojistíte půjčku

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

S půjčkami se v dnešní době roztrhl pytel a s tím i nabídka dalších produktových balíčků, které si lze jednat společně s půjčkou. Součástí těchto produktových balíčků často bývá i pojištění schopnosti splácet. Je to služba dobrovolná, takže je jen na vás, zda uznáte za vhodné si ho vzít či nikoliv. „Pojištění v těchto případech slouží jako taková pojistka, která kryje riziko nesplácení v případě různých životních situacích,“ říká Kateřina Karochová, šéfka oddělení péče o zákazníky na Zonky. Pokud váháte nad tím, zda pojistit či nepojistit, měli byste znát tyto důležité informace.

Jak pojištění funguje

Pojištění vás chrání před nečekanými životnímu událostmi jako je ztráta práce, pracovní neschopnost, hospitalizace, úraz, invalidita nebo smrt. Všechny tyto situace mohou proces splácení zkomplikovat a částečně nebo plně narušit. Pokud chcete mít jistotu, že vás tyto rizika nesemelou, tak je pojištění určitě na místě. Vybrat si můžete různé kombinace životních situací, na které se chcete pojistit.

Po sjednání máte závazek platit měsíční poplatky za zřízenou službu. Výše poplatku závisí na vybrané instituci a také na hodnotě neuhrazeného dluhu. V případě, že by vás nějaká zastihla nějaká z pojištěných situací, tak máte nárok na pomoc od pojišťovny, která za vás splátky zaplatí. Je však opravdu důležité, abyste znali přesné podmínky úhrady.

Přečtěte si pozorně podmínky pojištění

U každé smlouvy je potřeba přečíst si podmínky - pojišťovací smlouva není žádnou výjimkou. „Je důležité, abyste znali veškeré informace o tom, kdy platit, za jakých podmínek vám pojišťovna pomůže splácet a do jaké výše rizika hradí. V případě, že nesplníte nějakou z daných podmínek, pojišťovna může odmítnout splátky zaplatit,“ upozorňuje Karochová ze Zonky.

Dávejte si pozor také na omezení. V některých případech banky nenabízí kompletní pojištění a hradí úvěr jen do určité výše a při případném úrazu či invaliditě byste si mohli část doplácet sami.

Nazapomeňte se podívat i na podmínky zrušení pojištění. Zdánlivě banální záležitost by se mohla pěkně prodražit. Záleží na bance či vybrané instituce, ale celkové zrušení pojištění by vás mohlo vyjít ve výsledku až na několika tisíce korun

Kdy se to vyplatí?

I vy můžete najít pojištění, které pro vás bude opravdu přínosné. Takové pojištění schopnosti splácet je zpravidla finančně dostupnější než klasické individuální pojištění. Nejde však jen o cenu, jde o nabízené služby a rozsah krytí rizika.

Mít pojištění je dobré v případě, že máte v plánu dlouhodobě splácet a potřebujete mít jistotu, že to nic nenaruší. Někdy se nemít pojištění opravdu nevyplácí – například když splácíte hypotéku. V případě nemožnosti splácet vám banka může nějaké splátky odložit, ale z dlouhodobého hlediska nesplácení tolerovat nebude. Za těchto podmínek by mohlo dojít až na exekuci.

Pojištění půjček nenabízí jenom v bankách, ale také v nebankovních sektorech „Nabízíme Zonkyho záchrannou vestu, kde jsme chtěli připravit pro zákazníky nabídku, která na bude na trhu výjimečná. Například pokud zákazník pojištění dvanáct měsíců nevyužije, vrátíme mu splátku,“ vysvětluje Karochová, jak přistupují k pojištění na Zonky.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality