Aktuality

ČMZRB podnikatelům v krizi nabízí výhodnou bezúročnou půjčku COVID

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

S nabídkou na výhodnou bezúročnou půjčku přichází Českomoravská záruční banka a to až do výše 15 milionů Kč. Tato půjčka je určená menším a středním podnikům na udržení jejich podnikatelské činnosti v základním provozu po dobu probíhajících karanténních opatření až do odvolání.

Kde se vzala Českomoravská záruční a rozvojová banka?

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) je národní rozvojová banka ČR. Založena byla v roce 1992 a jejím akcionářem je Česká republika, kterou zde zastupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj. Hlavní náplní činnosti české národní rozvojové banky je primárně podpora malého a středního podnikání také ve zcela výjimečných a vážných situacích, jako je právě epidemie koronaviru.

Půjčka COVID pomůže podnikatelům udržet se nad vodou

Aktuálně Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí podnikatelům výhodnou bezúročnou půjčku až do výše až 15 milionů Kč, kterou mohou využít malé a střední podniky zasažené koronavirem. Bezúročnou půjčku je možné použít pouze na financování základního provozu, nelze ji použít například na investice do rozvoje podnikání.

Konkrétně mohou o bankovní půjčku COVID žádat ti podnikatelé, kteří v důsledku nařízených opatření proti šíření koronaviru museli zavřít zařízení, provozovnu, obchod, výrobnu nebo došlo k pozastavení, zpoždění či zrušení nasmlouvaného plnění. Půjčku nemohou využít velké firmy nad 250 zaměstnanců.

Půjčka COVID je bez úroků i poplatků

Půjčku bez úroků a poplatků COVID mohou využít pouze malé a střední firmy, které nemohou dál vykonávat svou činnost, a tudíž tak přichází o zisk nezbytný k provozu jejich podnikání.

Tato půjčka pokryje alespoň základní provozní výdaje, aniž by podnikatel zaplatil navíc jedinou korunu. Nejenže s půjčkou nejsou spojené žádné poplatky, ale ČMZRB si neúčtuje ani žádný úrok, jak je u půjček naprosto běžné. Půjčka COVID je zcela ZDARMA.

Podnikatel navíc nemusí půjčku začít splácet okamžitě, ale splátky si může odložit až od 12 měsíců s ohledem na vývoj stávající situace.

O půjčku COVID lze žádat pouze online

Půjčka COVID představuje ojedinělou půjčku pro kritická období. Nejedná se tedy o běžnou půjčku se standardním postupem. Žádost má jasný postup, který je potřeba dodržet, jinak podnikatel v nouzi půjčku nezíská. O půjčku nemůže žádat kdokoliv, a bonita je u podnikatele důsledně ověřována také.

Podat žádost tedy může pouze podnikatel menšího rozsahu s tím, že je povinen uchovávat doklady k veškerým výdajům, na které půjčku použije. Prvním krokem je stažení příslušného formuláře, který představuje excelový soubor. Součástí žádostí je i celá řada příloh, které je rovněž nutné vyplnit.

K žádosti musí podnikatel předložit požadované dokumenty a doklady týkající se podnikání, platební schopnosti (bonity) i ekonomické situaci (např. živnostenský list, daňové přiznání, ekonomická predikce a další). Jakmile má žádost vyplněnou a zkompletovanou, podá ji na ČMZRB online prostřednictvím ePodatelny.

ČMZRB a MPO vyhodnotí žádost o bezúročnou půjčku a v případě pozitivní odpovědi připraví smlouvu, jejíž součástí smlouvy je přesný seznam způsobilých výdajů, na které lze půjčku použít. Nakonec je půjčka převedena na bankovní účet.

Pokud na bezúročnou půjčku nedosáhnete a i tak potřebujete půjčit peníze, porovnejte si výhodné půjčky na nezávislých srovnávačích.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality