Aktuality

Bezpečné půjčky versus lichváři. Koho si vyberete vy?

Česko je zavalené nejrůznějšími společnostmi poskytujícími půjčky. Rozdělit je můžeme pouze na dvě skupiny. Do první náleží seriózní a féroví poskytovatelé bezpečných půjček. Druhou skupinu tvoří tzv. úvěroví predátoři a lichváři, jejichž cílem je snadný zisk. Žádná střední cesta neexistuje.

Strach z ekonomické krize pominul. Naopak v posledních letech došlo ke zlepšení ekonomické situace většiny obyvatel. Češi se nebojí utrácet a nebojí se ani půjček. Bohužel se však zadlužují nejen ti, kteří si to mohou se svými příjmy dovolit. Ne zrovna malý počet lidí nezvládá své dluhy dlouhodobě splácet a potýkají se závažnými finančními potížemi. Řešením by mohl být nový zákon o spotřebitelském úvěru, jehož cílem je posílení práv dlužníků a likvidace lichvářských firem.

“I přesto, že celkové objemy půjček rostou, mnozí dlužníci už jsou opatrnější. Mají větší přehled o tom, jaké parametry ve smlouvě sledovat a na co si dávat pozor. Jsou ale také lidé, kteří by si půjčku vůbec brát neměli, protože je jasné, že ji nedokážou ufinancovat. Přitom si ale chtějí půjčit peníze za každou cenu, takže jim o podmínky a bezpečnost úvěru vůbec nejde. Tihle lidé se nedají vzdělat. Dál budou reagovat na inzeráty lichvářů, nalepené na lampách a autobusových zastávkách,” hodnotí stávající situaci na českém trhu Zdeněk Soudný, mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Navigátor bezpečného úvěru. O co se jedná?

Tento projekt probíhá ve spolupráci Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP již pátým rokem. Mezi jeho činnosti patří sledování a mapování českého trhu se spotřebitelskými půjčkami, hodnocení jednotlivých poskytovatelů a možnost jejich porovnání. Hlavním cílem je zvýšení finanční gramotnosti a pomoci najít lidem bezpečnou půjčku a zároveň varovat před lichváři a jejich praktikami.

„Chceme do džungle spotřebitelských půjček přinést nástroj, který lidem umožní rychle a jednoduše zjistit, kde si opravdu nepůjčovat, a naopak jim pomůže zorientovat se mezi důvěryhodnými institucemi. Zájemci o půjčku potřebují srozumitelný žebříček sestavený právě na základě nejdůležitějších kritérií, která by měli sami zkoumat,“ uvedl garant projektu profesor Michal Mejstřík.

Za bezpečnou půjčku Navigátor považuje úvěr se srozumitelnými parametry, kde na jedné straně stojí zodpovědný poskytovatel a na straně druhé zájemce, který se s vybranou půjčkou důkladně seznámil, ověřil si kvality poskytovatele a parametry půjčky, a zároveň si je vědom možných důsledků splácení i nesplácení půjčky.

Když už si musíte půjčit, půjčte si rozumně

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud už si však půjčku vzít musíte nebo prostě jen chcete, přemýšlejte. Existují samozřejmě půjčky potřebné až nezbytné, jako jsou například půjčky na bydlení, na auto či studium. Bohužel si však lidé stále častěji půjčují na věci, které nejsou nezbytné ani potřebné, ale lze je označit za zcela zbytečné.

Lidé se nebojí půjčit si na drahé vánoční dárky či na exotickou dovolenou. Nadšení a nové zážitky jsou však pryč za pár dnů, ale dluh vydrží až několik měsíců. Tito dlužníci však bývají nepoučitelní. Jediné, co jim může pomoci, jsou dobré zákony a postihování úvěrových podvodníků a lichvářů.

Mikropůjčky je třeba brát vážně

Velkou oblibu si získali tzv. mikropůjčky neboli rychlé půjčky do 5 000 korun. Zájem o ně za poslední pár let prudce vzrostl. “Mikropůjčky mají budoucnost. Stačí se podívat do západní Evropy. Produkt jako takový to není špatný, problém je ale v tom, že lidé půjčku do 5 000 korun neberou vážně a nejsou při jejím sjednávání opatrní. Mylně myslí, že sankce, které se vypočítávají z takhle malé částky, budou směšné. Pak jsou překvapeni, když nalétnou a za měsíc zaplatí na úrocích a poplatcích víc, než je samotná výše půjčky,” poukazuje na problém drobných půjček Zdeněk Soudný a dodává, že na trhu působí nejvýše tři společnosti, v jejichž  nabídce narazíme na mikropůjčky s rozumnými podmínkami.
 
Zbývající společnosti využívají nebo spíše zneužívají českých zákonů ve svůj prospěch. Současný zákon o spotřebitelském úvěru se na mikropůjčky do 5 000 korun nevztahuje. Jejich klienti končí s velkými dluhy či dokonce v exekučním řízení. Pomoci by mohla novela zákona. „Některé subjekty, ať už úmyslně, či nevhodně nastaveným obchodním modelem přivádějí desítky procent svých klientů do exekuce. V některých zemích mohou dokonce peníze půjčovat pouze banky, popřípadě velmi omezený okruh prověřených věřitelů. Nevidím důvod, proč v Česku by to měly být stovky či tisíce obskurních společností,“ myslí si Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Jak poznáte férového poskytovatele půjček od lichváře? Sledujte Půjčky.cz. Zde si snadno porovnáte bezpečné půjčky a ještě se v zajímavých článcích dočtete vše o tom, jak si půjčku správně vybrat.

Štítky: lichva | lichváři | mikropůjčky online | Navigátor bezpečného úvěru | půjčky do 5000 Kč | půjčky na bydlení | půjčky na vánoční dárky | zákon o spotřebitelském úvěru

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality