Bez rezervy, ale s půjčkou. Nešťastná kombinace
článek byl přidán: 11.04.2019 Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?Téměř 75 procent Čechů odložilo v roce 2018 každý měsíc alespoň drobnou část financí stranou – vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Ze stejného průzkumu je také možné vyčíst, že každá osmá domácnost žije tzv. od výplaty k výplatě. I v takových situacích se pak Češi často rozhodují k nerozvážným půjčkám.
Půjčka, která pomáhá
Následující větu si často opakujte – půjčka musí dávat smysl. Nestojí za to půjčovat si finanční prostředky k uspokojení potřeb, bez kterých byste se hravě obešli. „Rozmyslete si proto, jestli si opravdu musíte půjčit na nejnovější telefon, dárek pro partnera nebo dovolenou u moře. Rychlopůjčky tohoto typu často vedou ke zbytečnému zadlužení,“ doporučuje Kateřina Karochová, šéfka oddělení péče o zákazníky na Zonky.
Podle agentury SC&C má s nákupy zboží na úvěr zkušenost až 60 procent z Čechů a pětina z nich se kvůli půjčkám tohoto typu dostane do existenčních problémů. Často by přitom stačilo jen správně nastavit osobní rozpočet, dodržovat jej a peníze si našetřit. Před každou žádostí o půjčku zvažte, zdali ji opravdu potřebujete.
Když si půjčím, budu mít víc
Nacházíte se v situaci, kdy rezervu nemáte, a napadá vás, že byste si mohli půjčit peníze, které odložíte do šuplíku, kde budou připraveny na horší časy? Naše odpověď zní – ne! Taková strategie vážně nefunguje, alespoň ne dlouhodobě. „Každá nová půjčka vás totiž vždy bude stát peníze v podobě úroků a dalších poplatků. Pokud proto zamýšlíte půjčit si peníze jen pro případ, zapomeňte na to a začněte raději skutečně chytře šetřit a peníze správně investovat,“ radí Karochová ze Zonky.
Pokud po úvaze zjistíte, že půjčku nepotřebujete, začněte plánovat. Do vašeho finančního rozvrhu zahrňte částku, kterou si každý měsíc odložíte a která bude následně sloužit nejen k onomu vysněnému telefonu či dovolené, ale později k vydělávání dalších finančních prostředků. Nezapomeňte také, že ne vždy musíte mít k prvním investicím našetřené obrovské sumy, stačí vám pro začátek pár stovek.