Aktuality

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Schválení a uvedení zákona nestačí. Nejprve je nutné absolvovat nutné administrativní kolečko, kterému v tomto případě zbývá ještě několik dlouhých měsíců. Tohoto mezidobí využívají nechvalně známé lichvářské úvěrové společnosti, které s největší pravděpodobností licenci od ČNB neobdrží. To však neznamená, že se nesnaží zbývající čas využít na maximum, a lidi ve finanční nouzi obírají i nadále.

O licenci ČNB požádalo jen 433 společností

Hlavním cílem nového zákona o spotřebitelském úvěru bylo snížení počtu poskytovatelů půjček na pár desítek. To se také povedlo. Z původních cca 60 tisící nebankovních poskytovatelů půjček požádalo o licenci ČNB 433 firem. „Potvrzují se dohady, že se dostaneme jen na stovky možná i desítky oprávněných subjektů,“ uvedla Milena Hrdinková, ředitelka kanceláře ministra financí.

Dalším cílem je vymýcení lichvářských praktik. To se dosud nepovedlo. Důvodem je osmnáct měsíců trvající mezidobí, během které ČNB posuzuje podané žádosti, a které skoční až v květnu příštího roku. Do této chvíle mohou půjčky legálně poskytovat všechny společnosti, které žádost podaly. Podvodné a lichvářské společnosti sice licenci neobdrží, ale alespoň si o pár měsíců prodloužili právo na živnost.

Nově bude požadována odbornost i důvěryhodnost

Jaké podmínky musí poskytovatelé půjček splňovat? Kromě základního finančního kapitálu ve výši nejméně 20 milionů korun a licence od ČNB, musí poskytovatelé složit odborné zkoušky a splňovat požadavek na důvěryhodnost. Všechny osoby, které se na poskytování půjček podílí, musí projít přeškolením. To platí pro banky i nebankovní společnosti.

„Až do května příštího roku mohou poskytovatelé v tomto sektoru podnikat bez povolení k činnosti a zároveň nepotřebují mít odbornost,“ sdělil médiím Milan Indra, zástupce ředitele odboru finančních trhů II ministerstva financí. Podle občanských poraden lichvářské společnosti však poskytují půjčky, aniž by si ověřovaly, jak na tom klient opravdu je. Za chybu považují především to, že zákon žádným způsobem neřeší úvěry sjednané společnostmi, které licenci od ČNB nezískají.

Lichváři “jedou” na 100 %, tvrdí občanské poradny

„Využívají přechodného období k tomu, aby na poslední chvíli poskytli úvěry nezodpovědně. Vůbec je nezajímá a nezjišťují si, jak na tom klient finančně skutečně je,“ upozorňuje Tereza Ševčíková, vedoucí občanské poradny ve Valašském Meziříčí, a uvádí, že počty podvodných půjček za posledních pár měsíců výrazně stouply. Přitom již od roku 2010 jsou všechny úvěrové společnosti bez výjimky povinné ověřovat bonitu každého žadatele o půjčku.

Bohužel se tak v mnoha případech neděje a pracovníci občanských poraden se denně potýkají se podvodně uzavřenými půjčkami. „Stále pozorujeme, jak si lidé na sociálních dávkách sjednávají peníze přes internet. Kliknou sami, nebo jim poradí zkušenější známý a doporučí jim, kam mají jít, na koho se obrátit, možná i oni sami z toho mají nějaká procenta,“ doplňuje Tereza Ševčíková.

Ministerstvo financí se v takových případech doporučuje obrátit na soud. Ten, pokud odhalí porušení podmínek při poskytnutí půjčky, udělí dlužníkovi povinnost vrátit pouze jistinu bez úroků a dle jeho finančních možností. Jenomže pro nízkopříjmové osoby se slabší finanční gramotností je jakékoliv soudní jednání problém, který sami nedokáží zvládnout, stejně jako splacení jistiny.

 
 

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality